Celkem takřka osm tisíc lidí z Moravskoslezského kraje se už nakazilo koronavirem, jen za středu to bylo dalších více než osm stovek. U nově nakažených přitom získává převahu obávaná britská mutace, v posledních dnech její podíl dosahuje u lidí s pozitivním PCR testem až 65 procent.

Ačkoli Národní referenční laboratoř v Praze, která část podezřelých vzorků ověřuje sekvenací, neposlala do čtvrtku do regionu ani jeden výsledek, některé místní laboratoře používají dostatečně průkazné a uznávané metody. Národní referenční laboratoř už jejich výsledky ověřila v jiných krajích.

Britskou mutaci denně odhaluje například Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě.

„V posledním týdnu je v kraji podíl vzorků s britskou mutací koronaviru na celkovém počtu pozitivních nálezů stabilně nadpoloviční,“ uvedl mluvčí ústavu Michal Pistolas. „Ve všech případech lze téměř s jistotou potvrdit přítomnost britské varianty SARS-CoV-2. V úterý a ve středu měla zastoupení už šedesát pět procent,“ přiblížil.

Například ve středu ústav podrobil PCR testování vzorky 580 obyvatel kraje s podezřením na koronavirus. Mluvčí uvedl, že celkem 161 vzorků bylo pozitivních a u 104 z nich test odhalil britskou mutaci.

Nejstarší zjištěná mutace v kraji je ze 7. prosince

Pistolas podotkl, že většina vzorků je v laboratoři ústavu vyšetřena metodou takzvané parciální sekvenace, která cílí na mutace ve spike proteinu viru, typické pro britskou variantu. Virus používá spike protein pro odemknutí napadené buňky, což mu zřejmě umožňuje šířit se snadněji. Spolehlivost testu je podle ústavu vyšší než 96 procent.

„Na základě nynějších dat získaných současně i z jiných krajů lze považovat takto zjištěné případy britské mutace za doložené,“ uvedl ředitel Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Eduard Ježo. Dodal, že mutaci určili u řady vzorků zpětně. Nejstarší je ze 7. prosince.

Také Hana Bílková Fránková, vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě, potvrzuje převahu britské mutace. „Denně vyšetříme asi devět set vzorků. Okolo dvou set je pozitivních a z toho má britskou mutaci 51 procent,“ řekla.

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: