Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Dvacítka seniorů z polského města Wodzisław Śląski strávila v našem městském obvodu na počátku dubna tři dny ve společnosti dvaceti stejně starých obyvatel z Ostravy-Jihu. Umožnil jim to projekt radnice nazvaný Senioři bez hranic zaměřený na aktivizaci seniorů v příhraničí a zkvalitnění jejich života.

Kromě úvodního přijetí na radnici, kde polské hosty v čele se starostou města Wodzisław Śląski Mieczysławem Kiecou přivítali místostarostové Dagmar Hrabovská a Jan Dohnal a místní senioři chlebem a solí, na všechny čekal bohatý program. Jeho vrcholem byla kulinářská soutěž. „Obě skupiny účastníků pro sebe připravily hlavní jídlo a zákusek. Zatímco Poláci uvařili bogracz, což byla obdoba našeho guláše se zeleninou, Češi si vzali inspiraci současným ročním obdobím a upekli kuře s jarní nádivkou se zeleným medvědím česnekem a kopřivami, které natrhali ve Výškovicích,“ informovala manažerka projektu Markéta Neboráková. Dodal, že na závěr si senioři pochutnali na polském tvarohovém serniku a české čokoládové roládě zvané Jarní vánek.

„Bylo obdivuhodné, s jakým nadšením a profesionalitou se oba národní týmy pohybovaly v kuchyni a vzájemně si pomáhaly. Jazyková bariéra nehrála vůbec žádnou roli. Jsem ráda, že jsme projekt, kde se mohou setkávat naši senioři se stejně starými lidmi z polského partnerského města, připravili,“ uvedla místostarostka Dagmar Hrabovská.

Kromě vaření účastníci zavítali do Bělského lesa, pobavili se v Klubu seniorů, vyslechli přednášku o zdravém životním stylu, vytvářeli velikonoční dekorace a vyrazili na exkurzi do nošovického pivovaru a frýdecko-místecké Marlenky.

„Jednalo se o první část projektu, která byla zaměřena na gastronomii obou zemí. Další tři se budou týkat dobrovolnictví seniorů, zdraví a turistiky, kdy budou poznávat Moravskoslezský kraj,“ doplnila Markéta Neboráková.

Projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj a předpokládané náklady činí zhruba 39 tisíc Eur.

Zdroj: Čeští senioři pekli kuře, polští vařili bogracz — Čeština

Pin It on Pinterest