​Index protiepidemického systému PES zůstal v Moravskoslezském kraji čtvrtým dnem na hodnotě 89.

Je to o bod méně než republikový průměr, který se třetím dnem drží na 90 bodech. V kraji v sobotu přibylo do evidence 891 pozitivně testovaných.

Oproti pátku byl přírůstek o 566 vyšší, ale více než dvojnásobný byl i počet testů. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví a údajů takzvané chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Ve dvou okresech kraje index PES klesl, ve čtyřech zůstal stejný jako v sobotu. Nejhorší situace v kraji je na Karvinsku, kde je skóre druhým dnem na 94 bodech. Na Bruntálsku index klesl o pět bodů na 90. Na Frýdecko-Místecku, Novojičínsku, Opavsku a Ostravsku je index PES na 89 bodech.

Podle chytré karantény bylo v kraji od počátku pandemie pozitivně testováno 89.377 lidí, zhruba 7,5 procenta obyvatel. Aktuálně je v evidenci 17.479 nakažených. Celkem 70.425 lidí se koronaviru zbavilo.

Klesl počet hospitalizovaných, v nemocnicích bylo v sobotu 921 pacientů s covidem-19. Počet zemřelých vzrostl na 1473. Z celkových 2489 testů bylo v sobotu 953 pozitivních, tedy 38,29 procenta. V regionu se ale neprovádějí jen testy moravskoslezských pacientů.

Největší přírůstek v kraji zaznamenalo v sobotu Ostravsko, 291 pozitivně testovaných. Na Frýdecko-Místecku přibylo do evidence 176 nakažených, na Karvinsku 173, na Opavsku 118 a na Novojičínsku 101.

Nejmenší nárůst v kraji byl v sobotu 32 případů na Bruntálsku. Statistika chytré karantény eviduje nakažené podle trvalého bydliště. Nemocní z regionu, kteří žijí jinde, jsou ale v chytré karanténě vykazováni ve statistikách kraje.

“Počet pacientů na lůžkách ARO/JIP se navýšil o šest a čtyři pacienti přibyli na umělé plicní ventilaci,” uvedl hejtman.

Ze statistik ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v Moravskoslezském kraji je aktuálně volných 84 ze 417 lůžek na odděleních ARO a JIP, z nichž je 20 určeno pro pacienty s koronavirem. Standardních lůžek s kyslíkem je volných 686 z celkového počtu 2859, z nich je pro pacienty s covidem vyhrazeno 75.

Přístrojů pro umělou plicní ventilaci je nyní v Moravskoslezském kraji volných 155 ze 301, tedy 51 procent. Jsou volné také čtyři z 12 přístrojů ECMO, které nejvážněji nemocným zajišťují mimotělní okysličování krve.

Česko je stále v nejvyšším, pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy. Zavřené jsou restaurace a většina obchodů a služeb, lidé se mohou na veřejnosti setkávat maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti, a v noci je zákaz vycházení.

Systém PES má rizikovou stobodovou škálu rozdělenou do pěti pásem, pro každé platí odlišná epidemická opatření. Regionální odlišení umožňuje PES jen ve dvou nejnižších stupních rizika, od třetího stupně výš platí opatření pro celou zemi jednotně.

Zdroj: Covidem se v Moravskoslezském kraji nakazilo už 7,5 procenta obyvatel | Patriot Magazín

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: