I v letošním roce náš městský obvod podpoří Mezinárodní den památek a sídel, který byl vyhlášen organizací UNESCO v roce 1983. Můžete se těšit na osm komentovaných prohlídek, které se budou konat o víkendu 13. a 14. dubna. V letošním roce budou novinkou tři nově vytvořené okruhy. Každá prohlídka má omezenou kapacitu 50 míst. Součástí prohlídek bude také možnost navštívit interiéry vybraných historických objektů. Délka každé z prohlídek bude přibližně 90 minut. Vstup je zdarma.

Vstupenky je nutné si dopředu vyzvednout přímo na informacích radnice Ostrava-Jih (tel. č. 599 430 491). Rezervace a vyzvednutí vstupenek můžete činit od 18. března v úředních hodinách. Více informací naleznete na webu pamatkynajihu.cz nebo kontaktujte kronikáře obvodu na tel. č. 605 292 238 nebo na emailu petr.prendik@ovajih.cz.

Okruhy:

Sobota 13. dubna

9.00 hod. Staré Výškovice (T. Majliš). Sraz: před kaplí ve starých Výškovicích (autobusová zastávka Staré Výškovice). Popis: vycházka starými Výškovicemi, která přibližuje dějiny samostatné zemědělské obce nedaleko města Moravská Ostrava.

11.00 hod. Halda v Hrabůvce (J. Lenart). Sraz: na konci ulice Šídlovecká u podchodu pod Místeckou. Popis: prohlídka napříč haldou, která přiblíží její vznik, současný stav i přírodní zajímavosti.

13.30 hod. Zábřeh-Družstvo (P. Přendík). Sraz: u restaurace Eliáš na České ulici. Popis: okruh přiblíží minulost území, na němž od roku 1921 vyrůstala zahradní vilová čtvrť, zaměří se na vývoj výstavby Družstva i na dopravní stavby a osobnosti spjaté s oblastí.

16.00 hod. Bělský les (T. Majliš). Sraz: na okraji Bělského lesa před restaurací Dakota. Popis: vycházka lesním porostem, který patří k největším městským lesům v ČR, přiblíží historii prostoru, který dnes slouží zejména k rekreaci.

Neděle 14. dubna

9.00 hod. Jubilejní kolonie (P. Přendík). Sraz: u tramvajové zastávky Jubilejní kolonie (před knihovnou). Popis: vycházka reprezentativní Jubilejní kolonií, kterou vystavěly Vítkovické železárny pro dělníky v letech 1921–1950.

11.00 hod. Stará Hrabůvka (T. Majliš). Sraz: tramvajová zastávka Provaznická. Popis: Vycházka za historií zdejšího fojtství, kostela, škol, letiště a míst spojených s minulostí obce.

13.30 hod. Vzorné sídliště Zábřeh-Bělský les aneb Stalingrad (P. Přendík). Sraz: za hotelem Bělský les (Helbich). Popis: vycházka mapující historii osady Březí, vedle níž se po 2. světové válce začalo budovat funkcionalistické sídliště a od roku 1950 zástavba v duchu socialistického realismu.

16.00 hod. Zábřeh v 19. století podle J. Bilčíka (P. Přendík). Sraz: v kostele Navštívení Panny Marie. Popis: vycházka historickým centrem Zábřehu, která přiblíží jeho dějiny v průběhu 19. století prostřednictvím nejstarší zábřežské kroniky, kterou sepsal páter Josef Bilčík.

Zdroj: Den památek na Jihu se bude konat již počtvrté

Pin It on Pinterest