Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Dny NATO v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek.

21. září 2019 9:00 – 22. září 2019 17:00

Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR se již počtvrté představí britský Typhoon Display Team. Poprvé se nad mošnovským letištěm Typhoon Display Team předvedl před deseti lety, v roce 2009, kdy vystoupil poprvé ve střední Evropě. Tehdy i při jeho návratech v roce 2016 a 2018 se jednalo o jeden z vrcholů leteckých ukázek, jenž se těší mezi diváky akce velké oblibě i díky pověstnému zvuku motorů letounu. Do kokpitu britského Typhoonu usedne i letos letový poručík Jim Peterson, který kromě povinností display pilota působí také jako instruktor nových pilotů RAF. Mimo to se však rovněž podílí i na primární úloze RAF, tedy ochraně vzdušného prostoru Spojeného království. Návštěvníci akce se mohou těšit na letovou ukázku, která je koncipována tak, aby předvedla mimořádnou sílu, rychlost a obratnost letounu Eurofighter Typhoon.

Italské letectvo na mošnovské letiště poprvé vysílá hned dva letouny na statickou ukázku, a to Tornado a AMX. Letoun Panavia Tornado je víceúčelový bojový letoun s měnitelnou geometrií křídel. Letadlo vzniklo ze společného evropského projektu Velké Británie, Německa a Itálie. Tornado se mimo jiné podílelo na alianční misi v Afghánistánu, kde plnilo především průzkumnou roli. Velká Británie nedávno vyřadila tento stroj z aktivní služby, v současné době tak v Evropě zůstává ve výzbroji pouze Německa a Itálie, a oba tyto státy jej vyšlou na Dny NATO. Jednomotorový letoun italské produkce AMX International přezdívaný Ghibli je oproti tomu určený k útokům proti pozemním cílům a průzkumu. V barvách Itálie slouží od roku 1989, kromě ní jej má ve výzbroji už pouze Brazílie. Stroje AMX byly nasazeny do operací Severoatlantické aliance na Balkáně, Libyi nebo v Afghánistánu, kde nahradily právě Tornada. Naposledy se letouny AMX účastnily bojů v Iráku proti tzv. Islámskému státu.

Na letošní Dny NATO míří již třetí akrobatická skupina, a to francouzská Patrouille de France s letouny Alpha Jet. Ta je zároveň poslední z předních evropských skupin, která ještě na mošnovském letišti nevystoupila. Patrouille de France je považována za nejstarší a jednu z nejprofesionálnějších akrobatických skupin, díky čemuž se řadí mezi absolutní světovou špičku. Diváci se tak mohou těšit na ukázku precizní slétanosti osmi strojů Alpha Jet E. Vidět ji však budou moci vidět pouze během sobotního programu, v neděli totiž skupinu již čeká vystoupení v Řecku.

Letos si také připomeneme 70 let od založení Severoatlantické aliance a 20 let od vstupu České republiky do NATO. Po loňských „stoletých“ oslavách se tak bude jednat o další speciální ročník.

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Cílem akce je prezentovat široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti.

Nikde jinde přitom není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojákůhasičů a policistů, ale také celníkůvězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Každým rokem se snaží organizátoři návštěvníkům akce nabídnout něco výjimečného. Součástí největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě jsou Dny vzdušných sil Armády České republiky. Své umění tu předvádí letecké akrobatické skupiny, divákům se představí i policejní zásahové jednotky, motocyklová četa Hradní stráže a další elitní útvary.

Součástí akce v rámci doprovodného programu jsou však také besedyfilmové projekce a semináře. Na akci veřejnost měla, má a vždy bude mít na tuto akci bezplatný vstup.

Zdroj: Kudy z nudy – Dny NATO v Ostravě 2019

Pin It on Pinterest