Už pojedenácté se v moravskoslezské metropoli konají Ostravské dny, které umožňují hudebním autorům a interpretům napříč světem sdílet společné kulturní prožitky a zájmy. Letošní ročník se podařilo uskutečnit navzdory koronavirové pandemii a tak i letos si umělci z několika zemí různých kulturních okruhů mohou vyměňovat názory, postřehy a zkušenosti.

Až do 28. srpna budou v Ostravě zhruba tři desítky vybraných mladých hudebníků pilovat svůj um za přispění špičkových osobností žánru nové hudby.  Rezidenčními orchestry a ansámbly jsou například mezinárodní symfonický orchestr ONO / Ostrava New Orchestra, mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda a smíšený sbor Canticum Ostrava.

Účastníky Ostravských dnů – stejně jako ředitele festivalu Petra Kotíka – přivítal v prostorách ostravského magistrátu primátor Tomáš Macura. Kromě úspěchů na hudebním poli jim také popřál příjemný pobyt v Ostravě, který si nadlouho zapamatují. V krátké řeči také stručně připomenul kulturní tradici a současnost našeho města.

Institutu Ostravských dnů se letos účastní rezidenti z osmi zemí světa – České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska, Itálie, USA, Íránu a Mexika. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že i tentokrát v Ostravě vzniknou nové umělecké spolupráce, jakož i dlouhotrvající přátelství.

U příležitosti aktuálního ročníku Ostravských dnů zároveň slavíme 20 let od prvního bienále z roku 2001. Významné jubileum tak inspirovalo vznik výstavy s názvem Osobnosti Ostravských dnů/ Personalities of Ostrava Days.  Z více než padesáti skladatelských osobností, které za dvacet let Ostravské dny navštívily, bylo vybráno deset. Většina z nich se na Ostravské dny vracela nebo je úzce spojena s jejich vznikem. Řadu význačných person současné hudby tak můžeme vidět v ostravském prostředí, ať už jde o Dům kultury, Janáčkovu konzervatoř, Klub Parník a další místa, dlouhodobě spojená s kulturním děním.

Zdroj: Do Ostravy se znovu sjeli hudebníci z celého světa — Ostrava

%d bloggers like this: