Divadlo Petra Bezruče patří k nejvýraznějším divadlům v České republice, což potvrzuje řada ocenění, názory kritiků i ohlasy diváků.

Dokument režiséra Miroslava Janka o Divadle Petra Bezruče, které v roce 2020 oslavilo 75. výročí své profesionální umělecké činnosti, nabídne pohled do zákulisí této divadelní scény a prostřednictvím pamětníků a archivů se ohlédne za jeho minulostí v kontextu doby. O svém vztahu k Divadlu Petra Bezruče promluví například jedna ze zakladatelek Štěpánka Ranošová, nebo výrazná tvář současného souboru Norbert Lichý.

„Natočit dokument k tak významnému výročí jedné z historicky nejzajímavějších divadelních scén v České republice bylo celkem přirozené. Od začátku jsem měla v plánu oslovit jednu z nejvýraznějších postav českého dokumentu Míru Janka, a to nejen pro jeho dokumentaristické kvality nebo proto, že jsme v minulosti spolupracovali na mnoha dokumentech, ale především proto, že k Divadlu Petra Bezruče má zvláštní vztah, o kterém vám jistě poví sám,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

„Můj vztah k Divadlu Petra Bezruče byl po celá desetiletí budován prostřednictvím vzpomínek, příběhů a situací, které mi vyprávěla Tonička, moje žena a střihačka tohoto filmu. V šedesátých letech minulého století totiž pracovala u Bezručů jako rekvizitářka,“ uvádí režisér dokumentu Miroslav Janek k osobní vazbě na kultovní ostravské divadlo a dodává: „První představení, které jsem u Bezručů v rámci příprav dokumentu zažil, a které mě nadchlo, byl Mistr a Markétka. Postupně jsem potom shlédl téměř celý současný repertoár a dalších asi třicet inscenací, uložených ve videoarchivu divadla. Takto vybaven strávil jsem intenzívní a veselé natáčecí dny se svým malým a milým filmovým štábem v divadelní společnosti velice vstřícné a takřka rodinné.“

Diváci dokument uvidí v pondělí 22. března 2021 od 20.15 hodin na ČT Art. Od 21.10 hodin mohou sledovat záznam hry Transky, body, vteřiny. Představení o životním příběhu atletky Zdeny Koubové a její genderové záměny získalo v roce 2019 titul Inscenace roku. Za silné herecké ztvárnění hlavní postavy byl Jakub Burýšek oceněn jako Talent roku.

Zdroj: Dokument Někdo to rád Bezruč připomene 75. výročí ostravského divadla – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: