Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Údiv nad tím, co všechno se dnes odehrává v podzemí Dolu Jeremenko, který je jediným dosud činným dolem na území města Ostravy, mohli zažívat návštěvníci sobotního dne otevřených dveří. Podnik Diamo, který se na Ostravsku stará o údržbu a likvidaci důlních děl, areál tohoto dolu, jenž je jednou z dominant Vítkovic, otevřel poprvé v historii pro širokou veřejnost v rámci dne otevřených dveří.

Velký zájem byl zejména o vyhlídku z věže, jejíž prosklený vrchol je v Ostravě dnes již unikátem a která je díky tomu zapsaná na seznamu památek. Lidé se tak mohli na Ostravu podívat ze zcela jiné perspektivy.

Lidé se také mohli dozvědět, že čerpadla v podzemí Dolu Jeremenko každý den čerpají asi 160 litrů podzemní vody za sekundu, aby voda nepřetekla do dosud činných dolů v karvinské části černouhelného revíru, kde se uhlí stále těží.

„Pokud by se voda nečerpala, tak by začala stoupat. Přítok je tady zhruba 160 až 180 litrů za sekundu. Ale nad úrovní hladiny, kterou udržujeme, v hloubce 610 metrů pod povrchem, je zhruba 600 milionů kubíků vylomených prostor, takže by to trvalo asi 100 až 110 let, než by vystoupala k povrchu,” řekl novinářům ředitel odštěpného závodu Odra společnosti Diamo Petr Kříž.

Celkem na Diamu napočítali v sobotu 810 návštěvníků. Podle hlavního organizátora Libora Jalůvky ze závodu Odra bylo mezi přítomnými hodně bývalých zaměstnanců Dolu Jeremenko i dalších ostravských šachet, ale přišli i mladí lidé a celé rodiny, které nemají s hornictvím nic společného.

„Hornictví stále k Ostravě patří, i když dnes už v jiné formě. Těší nás zájem lidí o hornickou historii a současné dění na zavřených šachtách,” uvedl Libor Jalůvka.

Zdroj: Důl Jeremenko si prohlédly stovky návštěvníků – Novinky.cz

Foto: Miroslav Kalinský

Pin It on Pinterest