Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Elektronická evidence tržeb se rozšíří i na zbývající odvětví. Některé služby a zboží se přesunou do desetiprocentní sazby DPH. V pátek to schválila sněmovna, která EET zařadila hned na začátek programu schůze. Další vlna EET se do sněmovny vrátila poté, co senátoři navrhli její zamítnutí. Opozice se nyní chce obrátit na Ústavní soud, strany také slibují, že se pokusí evidenci v budoucnu zrušit.

Poslanci předřadili hlasování o EET, které nedokončili v úterý, na začátek páteční schůze. Jak připomněl předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek, když navrhoval zařazení nového bodu, zazněla v úterý i závěrečná slova. Proto vystoupil s kritikou EET jen předseda Pirátů Ivan Bartoš, poté již začalo hlasování. Koalice dala dohromady 104 hlasů, senátní veto tak přehlasovala.

Elektronická evidence tržeb se rozšíří na další obory podnikání, mimo jiné na řemeslníky, lékaře, advokáty a taxikáře. Novela zároveň umožní malým podnikatelům s hotovostními tržbami do 600 tisíc korun evidovat tržby v off-line režimu pomocí papírových účtenek. Vláda původně navrhovala limit 200 tisíc korun, poslanci ho ale zvýšili. Zároveň se některé služby a zboží – vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, kadeřnické sluby nebo audioknihy – přesunou do desetiprocentní sazby DPH.

Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. Poslanci také již dříve na návrh opoziční ODS a za pomoci vládních sociálních demokratů vyňali z EET některé sociální služby.

Rozšíření EET podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) narovná podmínky podnikatelů, po účinnosti ho podle ní už nikdo nezruší.

Změny v i DPH mají nastat prvním dnem sedmého měsíce po vyhlášení novely zákona ve sbírce.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ovšem již dříve oznámil, že pokud sněmovna přehlasuje Senát, obrátí se jeho strana na Ústavní soud. K Ústavnímu soudu chce s EET jít i ODS, která také slibuje celou evidenci zrušit, pokud bude ve vládě. Ministryně Schillerová nečeká, že by opozice u Ústavního soudu uspěla. Testem ústavnosti podle ní evidence již prošla.

Zdroj: EET se rozšíří i na zbývající odvětví, schválila sněmovna — ČT24 — Česká televize

Pin It on Pinterest