Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Falešní vnuci, kteří ze seniorů lákají peníze, přišli s novinkou. Svým obětem začínají volat v noci. Spoléhají na to, že rozespalí lidé budou snadnější kořistí.

Na důchodce vyrukují se srdceryvnou historkou o svých problémech. Poté požádají o peníze nebo cennosti, které potřebují k okamžitému vyřešení svízelné situace. Moravskoslezští policisté evidují dva takové činy. „Volající v prvním případě kontaktoval ženu ve 23 hodin, ve druhém krátce před půlnocí,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná s tím, že jedna z oslovených přišla o šperky za dvacet tisíc korun a hotovost ve výši pět tisíc korun.

„Pachatel se ženami navázal komunikaci, v průběhu telefonátu se volané ubezpečily, že jde o vnuka. Neznámý pak předestřel své obsáhlé problémy a požadoval zapůjčení financí,“ řekla policejní mluvčí. Důchodkyně, která podvod neprohlédla, ještě v noci předala šperky a peníze neznámému člověku, kterého za ní údajný vnuk vyslal. Žena policisty kontaktovala až po několika dnech.

„Apelujeme na seniory, aby nereagovali na obdobné noční ani denní telefonáty, ať už volající užije jakékoliv záminky,“ uvedla Pokorná, podle které by lidé rozhodně neměli peníze a cennosti vydávat cizím osobám. „Pokud je to možné, situaci ověřte u svých blízkých, požádejte o pomoc souseda. Pokud není ověření požadavku reálné, peníze cizím lidem nesvěřujte,“ doporučila mluvčí.

V letošním roce moravskoslezští policisté řešili bezmála čtyřicet podobných případů, kdy se podvodníci vydávali za vnuky či jiné příbuzné. Senioři většinou lest odhalili. Přesto celková škoda činí 640 tisíc korun. Jedna z obětí přišla o více než půl milionu korun.

Zdroj: Falešní vnuci volají před půlnocí. Rozespalá seniorka přišla o šperky – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest