Místo čmáranic pohled na Pískové doly v minulosti, tak vypadá nová fasáda výměníkové stanice pro paneláky na sídlišti v Ostravě-Zábřehu. Graffiti umělce tu nechává realizovat společnost Veolia Energie za souhlasu městského obvodu Jih ke spokojenosti obyvatel.

„Zepředu a z boků moc hezké!“ komentují to místní, neodpouštějí si nicméně poznámky na nedokončenou opačnou stranu i některé zachované čmáranice na vstupu do výměníku. Jana Dronská za energetickou společnost podotýká, že takové objekty si sprejeři vybírají často, a proto je nabídka na proměnu k lepšímu oslovuje. „Nechali jsme na radnici i výběr výtvarného motivu,“ uvádí.

Malba na výměníku tak připomíná, že tato původně zemědělská a domkářská část Zábřehu na břehu řeky Odry má své pojmenování po pískovně, která svého času poskytuje surovinu pro slévárnu ve Vítkovicích. Nechybí tu místní památková kaplička ani koleje, což je vzpomínka na tramvajovou trať zrušenou v roce 1964. Zobrazen je zde i život v panelákové zástavbě, která se začala na Pískových dolech rozrůstat před šedesáti lety.

Zdroj: Graffiti oživilo starý výměník na sídlišti v Ostravě-Zábřehu. Místním se líbí – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: