Některé hotely v Ostravě se připravují na čtvrteční znovuotevření, žádné rezervace ubytování ale zatím nemají.

Turisté pobyty spíše odhlašovali a ani obchodních cestujících moc nejezdí.

“Jsem přesvědčený, že většina i městských hotelů v omezeném režimu otevře,” řekl předseda moravskoslezské sekce Asociace hotelů a restaurací Petr Frýdl. Otevře podle něj většina menších hotelů, zavřené zůstanou jen některé z těch velkých.

“Na zámku otevíráme hotel, hospodu i lázně, všechno ve čtvrtek. V Přívoze podnik otevře až od pondělka, tam jsou některá jídla složitější na přípravu, takže to tento týden připravíme a otevřeme v pondělí,” řekl manažer ostravských hotelů Zámek Zábřeh a City.City Radovan Koudelka.

Nyní objednávají zboží do restaurací. “Rezervace zatím nejsou žádné, teď nám zrušila rezervaci skupina z Polska, protože neví, jaká bude situace. Rezervace zrušili všichni. Měli jsme poptávku házenkářů, to je taky zrušené. Obchodní cestující také mají různá interní nařízení, že nemají cestovat,” řekl Koudelka.

Pár rezervací se zatím objevilo jen do restaurace. Třetí stupeň epidemického systému PES pro podniky stále znamená výrazné omezení.

“Letos už to lepší nebude, takže nemůžou být žádné akce, žádné větší posezení, žádný silvestr, tím pádem nikdo nic neobjednává. Bude omezený provoz, čtyři lidi u a stolu a budeme čekat. Polovina kapacity restaurace, bez hostů v hotelu, to je tak na čtvrt plynu,” řekl manažer.

Aby firma přežila, bylo podle něj nutné do ní vložit milion korun na jaře a milion teď. “Ztráta bude asi větší, to je jen, co jsme museli do toho dát, aby se udržel provoz a firma. Zaměstnance se snažíme udržet, jenom jsme si přeorganizovali práci,” řekl Koudelka.

 

Otevřít se chystá také slezskoostravský Hotel Best. “Už jsme na to čekali. Jsme malý hotel, máme deset pokojů, takže to není takový problém otevřít. Rezervace zatím nemáme, ale jelikož jsme na bookingu, tak jak se to otevře, rezervace přijdou,” řekl jednatel Hotelu Best Petr Zajaroš.

Na otevření se připravují nakoupením zásob pro restauraci. “Měli jsme malé výdejní okénko, teď budeme mít od čtvrtku otevřeno podle povolené otevírací doby,” řekl Zajaroš. “Ztráty za letošní rok nemá zatím spočítané, ale jsou velké. “Tržby šly dolů zhruba o 90 procent,” dodal.

Provoz hotelu Best Western Hotel Vista se moc nezmění, protože hotel měl otevřeno i nyní pro hosty, kteří cestují kvůli práci. Jediná změna, která tam zřejmě od čtvrtka nastane, bude prodloužení provozní doby restaurace, která je otevřena pro ubytované hosty na snídaně a večeře.

“Obsazeni jsme teď úplně minimálně. A nepočítám, že bude nějaký nárůst rezervací, myslím si, že i nadále to zůstane na obchodní klientele, kterou jsme měli i dosud,” řekla manažerka hotelu Vladislava Sentelíková.

I obchodní klientela ale podle ní funguje ve velice omezeném režimu. “Hodně hostů přešlo na videokonference a podobně, někteří kvůli práci potřebují být tady fyzicky, ale to je opravdu minimum. Nejsou žádné kulturní, sportovní akce, kterých Ostrava mívá spoustu, veškeré tranzitní skupiny, například turisté z Číny u nás mívali nocleh na cestě do jiné destinace, to je všechno pryč,” řekla Sentelíková.

Zaměstnance si hotel i díky vládním programům udržel, ale už na jaře ukončil smlouvy například těm, kteří byli ve zkušební době. “Letošní ztráta je ohromná, 80 procent minus, to jsou reálná čísla. Mluvíme o milionu až dvou měsíční ztrátě v porovnání s tržbami a obsazeností s loňským rokem,” řekla manažerka.

Zdroj: Hotely v Ostravě se připravují na otevření, rozjezd bude zřejmě pomalý | Patriot Magazín

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: