Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Sdílená kola společnosti Nextbike si v Ostravě půjčuje každým dnem více a více lidí. Co po prvních více než třech týdnech provozu funguje, a co je naopak třeba zlepšit?

Nejjednodušší cestou, jak se svézt na modro-stříbrných kolech, je stažení aplikace do chytrého telefonu. Potřebujete tedy mobilní data (alternativně lze při každém půjčení a vrácení kola zavolat na zákaznickou linku) a zadat číslo platební karty. Oproti Rekolům, která si za její ověření stáhnou jednu korunu, kterou hned vracejí, si Nextbike účtuje za ověření karty 50 korun. Ty mi připisuje na jezdecký účet. Přestože tedy všechny výpůjčky do 15 minut hradí za cyklistu město, Nextbike si jen za ověření účtu přijde na nemalý peníz.

Samotná výpůjčka je otázkou několika vteřin. Stačí v aplikaci naskenovat na kole umístěný QR kód a díky zabudované GPS se bicykl do pár vteřin sám odemkne. I proto jej, na rozdíl od Rekol, není nutné fyzicky připoutávat ke stojanům.

Také jízda je na modernějších a komfortnějších, leč váhově těžších kolech Nextbiku pohodlnější. A hlavně všechna mají tři převody, zatímco letošní růžové bicykly v Ostravě většinou jen jeden.

VRACEJTE DO STOJANŮ

Chvíli mi však trvá, než na mapě vyhledám první stojan s dostupným kolem. Většina z nich je v okolí prázdná. Ještě než k němu však dojdu, nacházím a půjčuji si v Poštovní ulici volně postavené kolo, které na mapě není. Cyklista jej evidentně vrátil mimo stojan.

Nextbike takové vrácení pokutuje částkou 250 korun. „Nejprve však uživateli zavoláme a bezplatně jej na to upozorníme. Takto obeznámený uživatel je zanesen do databáze, a pokud kolo mimo stanici vrátí znovu, pokutu už zaplatí,“ říká jednatel Nextbike Czech Republic Lukáš Luňák s tím, že kolo vrácené mimo stanici se může kdokoliv půjčit.

Sdílená jízdní kola Nextbike, 15. dubna 2019 v Ostravě.

Obvykle se má také ukazovat na mapě. Samotná jízda na nových moderních kolech je hotový balzám, a to i po žulových kostkách. Vibrace téměř žádné. I vracení kola je velmi rychlé a komfortní, stačí zmáčknout jedno tlačítko v aplikaci a na bicyklu posunout páčkou, která zablokuje pohyb zadního kola. Jen ten košík na řídítkách mohl mít Nextbike větší.

Dámy zde psaníčko jistě odloží, ale nevím, zda něco víc.

Zdroj: Jízda na Nextbiku je luxus. Na co si však dát pozor? – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest