Jubilejní kolonie oslavila 100 let. A ro Promenádou, která se nesla v prvorepublikovém duchu, kdy tato krásná část Ostravy-Jihu, vznikala. Postavena byla v letech 1921-1932 Vítkovickými železárnami a tvořilo ji 605 dělnických bytů.

Do Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce se sjely stovky lidí. A to na oslavy sta let této dříve dělnické čtvrti. Dnes Jubilejní kolonie nabízí atraktivní rezidenční bydlení a některé domy jsou zapsány jako kulturní památky.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska jsme se tady sešli v poměrně hojném počtu na akci ke 100. výročí založení Jubilejní kolonie. Probíhá takzvaná Promenáda v Jubilejní kolonii. Máme tady swingový orchestr, spoustu stánků s občerstvením a přišli jsme se bavit a pozvat samozřejmě všechny obyvatele, nejen Jubilejní kolonie, ale z celého Jihu, aby se zde přišli podívat.”
Karin Raszková, spolek Elegant: “V podstatě chceme pozvat všechny na swingové léto, které už běží a Promenáda je součástí Swingového léta. Vidíme, že už se lidi začínají bavit, počasí krásně drží, ty mraky drží, aby nepršelo, takže to je úplně super.”

Promenáda začala komentovanou prohlídkou Jubilejní kolonie a pokračovala zejména tancem. Po celou dobu vyhrávala swingová kapela Dolbend a připravena byla i škola swingových tanců.

Zuzana Lindovská, Jazz Monkeys: “Swingové tance, které většinou učíme za začátečnických workshopech jsou lidi hop a charleston, někdy i sólo charleston, protože ne každý má k sobě pár, takže je výhodou udělat i sólové workshopy pro lidi, co nepřijdou v páru.”

Součástí Promenády v Jubilejní kolonii byla i výstava historických kol a tady na tomto vysokém kole se lidé mohli i projet.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Já jakožto zástupce klubu velocipedistů Moravan Ostrava-Hrabůvka tady prezentuju prostřednictvím výstavy dějiny cyklistiky nejen v Evropě, ale zejména v českých zemích a potom detailně i na Ostravsku a v Ostravě, Máme tady pár historických kol z 30. let, takže návštěvníci se můžou podívat, jak se jezdilo před zhruba 100 lety. Jsou tady různé letáčky, ten program, je docela pestrý a navazuje na celou tu sousedskou slavnost.”

Připraveny byly i zábavné vědomostní kvízy zaměřené nejen na dějiny Jubilejní kolonie, ale i na dějiny cyklistiky.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Některé ty odpovědi jsou samozřejmě úsměvné, ale lidí většinou tu správnou odpověď trefí a právě prostřednictvím těch kvízů chceme, aby se seznámili s těmi základními daty z historie.”
Anketa: návštěvníci Promenády: “Užíváme, perfektní, jsme spokojeni, fajn swing, tak to je bezvadné. Já bydlím ve Staré Bělé, ale pocházím ze Zlína, tak si to fakt užívám.”
“Přímo na akci jsme poprvé a v Jubilejní jsem ještě nebyl a přišel jsem si sem zatančit.”
“Nám se tu líbí, je to příjemné, po dlouhé době zase v Ostravě venku, takže jsme spokojeni.”
“Přijela jsem z Poděbrad, z lázeňského městečka, kde je samozřejmě stejně tolik zeleně jako v Ostravě a když jsem se dozvěděla asi před dvěma lety o existenci Jubilejní kolonie a poprvé jsem sem přijela, tak jsem byla nadšená, co všechno tady vzniklo a hlavně jsem hrozně ráda, protože já jsem takový nostalgický srdíčkář, tak jsem ráda, že tady jsou ještě takoví nadšenci, kteří takové to souznění sousedské můžou vůbec organizovat.”
“My jsme přijeli teprve před chvíli, ale lidí je tady plno a atmosféra bude určitě skvělá, protože tady ty akce jsou vždycky přímo báječné. No a přijeli jsme s manželem a tady naším dalším přírůstkem, takže s ním jezdíme společně na kole.”

Na akci se lidé mohli vyfotit i v dobovém koutku a nechyběl ani kinematograf, který divákům přiblížil historii Jubilejní kolonie.

Zdroj: Jubilejní kolonie oslavila 100 let Promenádou v prvorepublikovém stylu | Ostrava-Jih | Zprávy | POLAR TV

%d bloggers like this: