V nakladatelství Cpress vychází knižní novinka novináře Tomáše Šiřiny a jeho spolupracovníků My jsme Baník (cena 599 Kč). Autorova prvotina je o kompletní stoleté historii jednoho z největších sportovních klubů naší země. Nejde však jen o sportovní historii, ale i tu kulturní a společenskou, jelikož Baník je považován za symbol kraje, hrdosti a patriotismu.

Skoro všichni, kdo Baníku fandí, mají vzpomínky na první zápasy zapsané v srdci už navždy. Právě nyní si je mohou osvěžit s kompletní stoletou klubovou historií.

Jak probíhaly klíčové zápasy Baníku? Kteří hráči zde zanechali nejvýraznější stopu? Co se dělo v zákulisí? Rozsáhlá publikace, na níž se podíleli skalní příznivci i baníkovští fandové jako Jaromír Nohavica nebo Pavel Kubina, mapuje dějiny klubu a nesmí minout žádného fanouška této fotbalové legendy.

„Bylo mi dvanáct, když mě táta vzal poprvé na Baník. Pamatuji si to, protože to bylo za odměnu. K narozeninám. Že už jsem dospělý. Hráli jsme se Spartou a bylo úplně plno. Vím, že jsme remizovali a že gól za Spartu dával Pospíchal a já se táty ptal, jak může někdo, kdo hrál ještě nedávno za Baník, mu teď dávat góly,“ vzpomíná na první návštěvu fotbalu Jarek Nohavica, jeden z nejslavnějších baníkovských fanoušků.

„V knize se objevuje téměř pět set jedinečných fotografií od fanoušků, sportovních fotografů, najdete zde stovky stran textu, statistik a zajímavých historek nejen ze zápasů, ale především i ze „zákulisí“. Svůj prostor v knize dostali i ultras, jejichž činnost ještě nikdy nebyla takto zachycena,“ popisuje Šiřina. Spoluautory byli zejména Roman Popek a Roman Srkala, ale také třeba šéfredaktor Moravskoslezského deníku Aleš Uher mladší.

Jaromír Nohavica zpívá hymnu Baníku zaplněným Bazalům.Zdroj: Deník

Kromě nich pomáhali Šiřinovi s knihou další spolupracovníci. „Sešlo se pár lidí, kteří nad knihou strávili pár týdnů a měsíců. Popsat těch sto let se seriózní statistickou částí by pro jednoho člověka bylo nemožné. Navíc ke knize patří úžasné fotky, které každý v jiné době pořídili třeba Květoslav Kubala, Zdeněk Bernadt a jejich následovníci,” uvedl Šiřina, někdejší šéf ostravského studia České televize.

Sám pochází z rodiny, která je s Baníkem dlouhá desetiletí spjata. „Můj děda chodil na každý zápas. Jednou však po neproměněné penaltě milovaného týmu skonal. Přímo na Bazalech. A můj otec v Baníku pracoval. Psal o něm potom do Mladé fronty a podílel se na třech asi zásadních publikacích (Modrobílá historie, Slavné chvíle a Baníčku, my jsme s tebou),“ dodal Šiřina.

Doposud nebyla sepsána takto podrobná, mnohovrstevnatá kniha o klubu, který je na Ostravsku milovaný. Měl by ji mít každý baníkovec doma v knihovně. Navíc pro každého sportovního fanouška obecně může jít o dobrou ukázku, jak lze napsat sportovní knihu srdcem a mimořádně čtivě.

Tomáš Šiřina

Tomáš Šiřina (*1966) je rodák z Ostravy a místní patriot. S Baníkem je spjat od dětství. Jeho dědeček dokonce při zápase Baníku po neproměněné penaltě milovaného týmu skonal, otec v Baníku pracoval, psal o něm do Mladé fronty a vytvořil také tři zásadní publikace (Modrobílá historie, Slavné chvíle a Baníčku, my jsme s tebou). Tomáš Šiřina byl také sportovním žurnalistou, a i když se pak věnoval médiím trochu z jiné strany, vždy zůstával blízko slezskoostravskému klubu. Třináct let vedl moravskoslezské redakce Deníku, pak byl sedm let šéfem ostravského studia České televize. Má tři dcery a syna, který se ale na fotbalovou kariéru nedal a je profesionálním basketbalistou.

Zdroj: Kniha My jsme Baník jako dárek ke sto letům ostravského fotbalového klubu

%d bloggers like this: