Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Město Ostrava už ví, jak bude vypadat jeho nová koncertní hala. V mezinárodní architektonické soutěži, která probíhala od loňského srpna, zvítězil návrh amerického architekta Stevena Holla a jeho studia v New Yorku.

Náklady na stavbu Ostrava odhaduje kolem 1,5 miliardy korun bez DPH. Otevřít by se nová koncertní hala měla veřejnosti v roce 2024. Vznikne rekonstrukcí a přístavbou Domu kultury Ostrava, který byl postaven v roce 1961. Bude mít tvar pouzdra hudebního nástroje.

„Je to pro Ostravu významný den. O koncertní halu usiluje město bezmála 60 let. Poslední takto významná světová architektonická soutěž v Ostravě proběhla v roce 1923. Šlo o soutěž na stavbu Nové radnice,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Dodal, že město již má na výstavbu koncertní síně zajištěnou strukturu financování.

Ve speciálním fondu, který jsme pro tento účel zřídili, již máme naspořeno čtvrt miliardy korun. Zároveň jsme vloni podepsali memorandum o financování koncertní haly mezi Moravskoslezským krajem a státem,“ upřesnil Macura s tím, že hned se pustí vedení města do jednání s vítězem soutěže, aby byla co nejdříve podepsána smlouva: „Zřejmě to bude na podzim.“

Halu chce Brno i Praha

Primátor ještě připomněl, že v Polsku v posledních letech vzniklo 13 nových koncertních hal, kdežto v Česku to bylo naposledy pražské Rudolfinum v roce 1885. „O novou koncertní halu usiluje také Brno a Praha,“ podotkl Macura.

„Jedná se o ikonické dílo. Tvar představuje pouzdro hudebního nástroje. Návrh je jedinečný v tom, jak propojuje novou budovu se starou, tedy s Domem kultury Ostrava. Nová dostavba zajímavým způsobem vystupuje ven k ulici 28. října a zároveň historickou budovu nezastiňuje, protože je zde skleněná. Krásně komunikuje i s parkem a zároveň nezabírá jeho plochu,“ ukazovala vizualizace náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Samotný hlavní sál bude v části novostavby.

FOTO: Vizualizace – archiv Magistrát města Ostravy

 

 

 

Vítězný návrh amerického architekta Stevena Holla na novou koncertní halu v Ostravě.

Pro návrh hlasovalo šest ze sedmi porotců. Zvítězil mezi 31 soutěžícími.

FOTO: Vizualizace – archiv Magistrát města Ostravy

Doplnila, že samotný hlavní sál bude v novostavbě. Za budovou pak vznikne i vodní plocha. „Objekt bude úsporný a dlouhodobě udržitelný. Využívá dešťovou vodu, tepelná čerpadla, má specifické opláštění. Stavba by měla začít v roce 2022,“ upřesnila Bajgarová.

Podle ní se komise složená z mezinárodních odborníků na vítězi téměř jednohlasně shodla. Hlasovalo pro něj šest ze sedmi porotců. Návrh zvítězil mezi 31 soutěžícími.

Zdroj: Koncertní halu v Ostravě postaví dle amerického návrhu Stevena Holla – Novinky.cz

Pin It on Pinterest