Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Epidemie virových onemocnění dýchacích cest včetně chřipky už naplno zasáhla i Moravskoslezský kraj. Kvůli ochraně pacientů i personálu už největší nemocnice v kraji zakázaly návštěvy a další to zvažují. Výjimky někde mají pouze na dětských odděleních.

Od soboty se lidé nedostali za svými blízkými, kteří se léčí ve Fakultní nemocnici Ostrava. V pátek tam totiž s platností od 1. února vyhlásili zákaz návštěv všech oddělení.

„Nejdřív jsme zakázali návštěvy jen na hematoonkologii a v polovině minulého týdne na plicním. Když jsme ale v pátek dostali informaci od hlavní hygieničky, že epidemie chřipky už zasáhla celou republiku a mezi nejpostiženější patří i náš kraj, rozhodlo vedení, že z preventivních důvodů omezí návštěvy plošně,“ uvedla mluvčí fakultní nemocnice Petra Petlachová.

Ke stejnému kroku v pondělí přistoupily další čtyři velké nemocnice. „Vzhledem k narůstajícímu počtu akutních onemocnění dýchacích cest je od 3. února vyhlášen v Městské nemocnici Ostrava zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních i detašovaných pracovištích – v Léčebně dlouhodobě nemocných a v Domě sociálních služeb v Radvanicích,“ informovala mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

Za dětmi návštěvy smí, ale jen jeden člověk denně

Totéž oznámila i Slezská nemocnice v Opavě, s jednou výjimkou. „Na dětské oddělení může za pacientem vždy jedna osoba za den,“ sdělil ředitel nemocnice Karel Siebert.

V Novém Jičíně ruší návštěvy ode dneška, stejně tak i v Krnově, kde také platí omezená možnost návštěv dětí. „Dětský pacient i návštěva musí být bez teplot a dalších příznaků akutního respiračního onemocnění,“ uvedl náměstek léčebné péče krnovské nemocnice Bronislav Sedláček.

V Havířově platí zákaz už od středy a také tady povolují návštěvy dětem.

Minulý týden onemocnělo podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové 2 100 lidí na 100 tisíc obyvatel kraje, což je o 26 procent více než v předešlém týdnu. Podíl nachlazených pacientů na pohotovosti činil až 58 %. Nejvíce nemocných je na Opavsku, 3 979 lidí na 100 tisíc obyvatel.

Se závažným průběhem chřipky skončilo od začátku roku už devět lidí na ARO nebo jednotce intenzivní péče. „V minulém týdnu šlo o tři neočkované muže z Ostravy a Frýdecko-Místecka,“ uvedla krajská hygienička Svrčinová.

Šéfové většiny nemocnic v regionu zatím epidemiologickou situaci sledují. Opatření přijmou až ve chvíli, kdy se místní situace zhorší.

V Třinci lidem rozdávají roušky

Návštěvníky ale zdravotníci shodně vyzývají, aby do nemocnic nechodili, pokud jsou nachlazení. Pacientům, které čeká vyšetření nebo plánovaný zákrok, doporučují, aby se v případě nachlazení dohodli s lékařem na jiném termínu.

Nemocnice Třinec i přesto chrání pacienty před viry tím, že návštěvníkům rozdává roušky. „Na jednotkách intenzivní péče nasazení roušky vyžadujeme, na jiných odděleních to doporučujeme,“ řekla ústavní hygienička Terezie Haratková.

Kvůli onemocnění personálu byly v minulých dnech na den či dva uzavřeny také některé malé provozovny, například čerpací stanice v Brušperku, ale i mateřská škola v Řece, rušily se i kulturní a jiné akce.

„Chřipky se nevyhýbají ani umělcům. Představení ale rušíme jen výjimečně, když není možné jiné řešení. Činohra Národního divadla moravskoslezského musela v minulých dnech zrušit bez náhrady komedii Hodný pan doktor, protože herečka onemocněla den před představením a kolegyně, která ji může zastoupit, měla představení jinde. Diváci dostanou zpátky peníze za vstupné,“ vysvětlila mluvčí divadla Šárka Swiderová.

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest