Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému ovzduší rozšířili regulaci – k aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka přibylo i Třinecko. Podniky proto musejí přijmout opatření, aby ovzduší ještě více neznečišťovaly.

„Alespoň na polovině stanic reprezentativních pro toto území překročil 12hodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu 24 hodin není předpokládán jeho pokles,“ uvedli meteorologové.

Meteorologové doporučují lidem, aby omezili pohyb pod širým nebem a zdrželi se venku zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání.

„Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu,“ uvedl ČHMÚ. Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.

Nižší stupeň nebezpečí, smogová situace, platí pro celý Moravskoslezský kraj. V pondělí ráno meteorologové výstrahu rozšířili také na Zlínský kraj.

Podrobné aktuální informace o kvalitě ovzduší jsou k dispozici na internetových stránkách ČHMÚ www.chmi.cz, záložka Ovzduší.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.

Autoři: iDNES.czČTK

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest