Plot mezi ostravskými sídlišti Hrabůvka a Dubina, který má bránit přecházení cesty u supermarketu, je části veřejnosti pro smích. Okolo něj jsou vyšlapané zkratky a přibližně co deset minut se v nejfrekventovanějším „nákupním“ čase objeví i jejich uživatel. „Fakt tady jdu poprvé…“

Nový plot rozděluje lidi na Jihu… a chodci vedle něj dělají zkratky.  „Fakt tady jdu poprvé…“ tvrdí slečna (mladá paní?) ze sousedního paneláku procházející mezi koncem plotu u Horní ulice a porostem křovin.

Stezku zde mají právě ti, jimž zábrana vadí. Podle místních si cestu zkracují – a do vozovky vstupují – nejčastěji senioři. Další chodníček je na opačné straně u parkoviště, kousek od přechodu.„Místo je to nepřehledné a opakovaně jsme byli upozorňováni na rizikový pohyb osob. Přesto, že zhruba o devadesát metrů dále je přechod pro chodce,“ uvádí Gabriela Gödelová z radnice Ostravy – Jihu.

Obvod proto nechává za asi půl milionu korun společností Ostravské komunikace v řečeném úseku zřídit oplocení z pletiva. Kteréžto občany skutečně rozděluje: Jedni včetně vedení radnice v něm spatřují ochranu chodců, další, opoziční politiky nevyjímaje, naopak věc obtěžující i zbytečně drahou. Rozbíhají se debaty, zda není lepší přidat tam ještě další přechod včetně dělícího ostrůvku?

„Tam, kde si lidé cestu nebezpečně zkracují, by byly třeba provést nákladné úpravy. Od doplnění chodníků, přes snížení obrub až po bezbariérové úpravy, zrušení nejméně jednoho parkovacího místa či zřízení trvalého dopravního značení,“ říkají z obvodu. S tím, že v souvislosti s plotem zaznamenávají i zpětnou vazbu – poděkování. Odpůrci plotu naopak kontrují statistikou, podle které se nejedná o „zvlášť nebezpečný úsek“.

Od roku 2006 se tady nestala dopravní nehoda s účastí chodce. Radnice každopádně připomíná pravidla silničního provozu a její mluvčí dodává: „Plot má i za cíl směřovat veřejnost k užívání bezpečnějšího místa pro přecházení vozovky.“

Zdroj: Má prý chránit. Lidé na ostravském Jihu se ale plotu smějí a chodí křovím okolo – Moravskoslezský deník

%d bloggers like this: