Letos se konal šestý ročník soutěže Přívětivý úřad, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo v pondělí 8. listopadu v Arcibiskupském paláci v Olomouci. Ceny předával náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.

Ostrava potřetí v řadě získala první místo v rámci Moravskoslezského kraje. Druhé místo v kraji patří Novému Jičínu a třetí místo Opavě. V rámci celé České republiky se Ostrava umístila na místě třetím, hned za vítězným Kolínem a stříbrným Žďárem nad Sázavou.

Soutěž je postavena na komplexním přístupu úřadů v oblasti kvality při poskytování služeb klientům. Přes sedmdesát kritérií hodnotí přístupnost a otevřenost úřadu, komunikaci s klienty, digitalizaci služeb, zapojování veřejnosti do věcí veřejných, kroky ke zvýšení udržitelnosti a v neposlední řadě také opatření přijatá během pandemie covidu-19.

Oceněná města tedy mohou být považována za nejpřívětivější právě pro svůj ucelený přístup při přemýšlení o zvyšování kvality služeb (od délky úředních hodin přes vývoj mobilních aplikací a přívětivost a rychlost komunikace až po participační plánování nebo aktivity v boji proti šíření nákazy covidu-19).

K soutěži vyšla i sbírka příkladů dobré praxe, která má sloužit dalším městům jako inspirace. Vítězná města se ve sbírkách dobré praxe Ministerstva vnitra objevují opakovaně. Kolín zaujal svými aktivitami v oblasti Smart City, Žďár nad Sázavou je v posledních letech příkladným městem pro rozvoj udržitelného přístupu úřadu a zavádění energetického managementu, statutární město Ostrava zase již dříve inspirovalo svou svěží komunikací, participativním plánováním rozvoje města, koncepčním přístupem v boji proti vizuálnímu smogu nebo podporou podnikatelů v době lockdownu.

Zdroj: Město vyhrálo první místo v soutěži Přívětivý úřad 2021

%d bloggers like this: