Dnes, 5. prosince, uplynulo přesně 90 let od chvíle, kdy byl dělnickému sídlišti, současnému architektonickému klenotu městského obvodu Ostrava-Jih,  dán oficiální přívlastek Jubilejní. Obvod u této příležitosti vydal novou publikaci  Jubilejní kolonie: 90 let dělnické kolonie v Ostravě-Hrabůvce.  Kniha bude pokřtěna ve středu 12. prosince 2018 v 17 hodin v Komorním klubu na Velflíkově ulici č. 8 v Jubilejní kolonii.

Součástí křtu bude ukázka historického filmu z 5. prosince 1928 se záběry Jubilejní kolonie, která byla v tento den oficiálně předána dělníkům Vítkovických železáren. Ke zhlédnutí bude rovněž video se vzpomínáním letos zesnulého Antonína Blažka (*1928) na podobu kolonie ve 30. letech minulého století. Knihu pokřtí mimo jiné Evženie Blažková, jedna z nejstarších obyvatelek kolonie, následovat bude autogramiáda autorů.

Knihu si bude možné přímo na křtu zakoupit za zvýhodněnou cenu 400 Kč (doporučená cena v běžném prodeji bude činit 790 Kč), poté bude k dostání v K-Triu  a v knihkupectvích v městském obvodu Ostrava-Jih.

Účast je nutno z důvodu omezeného počtu míst v sále Komorního klubu rezervovat, a to  na tel. čísle 605 292 238 nebo na emailové adrese petr.prendik@ovajih.

Publikace se zabývá Jubilejní kolonií od počátku k dnešku. Knihu připravili kronikář obvodu Petr Přendík, archivář Radomír Seďa a pracovník NPÚ Ostrava Martin Strakoš. Název byl odvozen od stého výročí vzniku Vítkovických železáren (založeny roku 1828). Kniha je rozvržena do devíti kapitol, v nichž je popsána historie Hrabůvky od založení Vítkovických železáren, stavební vývoj kolonie a jejího okolí, život obyvatel, významné události a osobnosti, ale také architektura domů, jejich památková ochrana a rekonstrukce. V závěru knihy je pak přehledná tabulka se seznamy a daty všech domů v kolonii. Kniha obsahující 216 stran se neskládá pouze z výkladových textů, vzpomínek a citací, ale také z bohaté obrazové přílohy, kterou tvoří 77 historických fotografií, 20 současných snímků, 23 stavebních plánů, půdorysů a skic a další obrázkové přílohy.

Zdroj: Městský obvod vydal knihu o Jubilejní kolonii a chystá křest — Čeština

Pin It on Pinterest