Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Více než 12,6 miliardy korun. Takový je pro letošní rok rozpočet města a tří klíčových ostravských obvodů dohromady. Na co tato suma padne?…

Město Ostrava pro letošek počítá s příjmy více než devět miliard korun. Když k tomu připočteme převod 1,6 miliardy korun z loňska a odečteme splátky úvěrů, rýsuje se nejvyšší rozpočet města v jeho historii a vyrovnaný.

Rovných 10,4 miliardy korun! S takovým balíkem už se dá naložit. Jak s ním bude hospodařit Ostrava?

Částka ve výši 7,6 miliardy korun padne na běžné výdaje města (třeba na další modernizaci MHD za dvě stě milionů korun), zbylé téměř tři miliardy budou proinvestovány. Jak?

„Čekají nás významné investiční akce jako modernizace městské nemocnice či příprava výstavby nové koncertní haly,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Ten už loni upozorňoval na to, že na nákladnou investici za domem kultury si musí město odkládat průběžně.

NOVÉ NÁMĚSTÍ

Do řádu miliard korun se vyhoupl také rozpočet nejlidnatějšího ostravského obvodu.

Na Jihu letos budou hospodařit s částkou 1,23 miliardy korun, z čehož přes 268 milionů bude proinvestováno. A viditelně! „Jednou z největších investic roku, za 114 milionů korun, bude rekonstrukce náměstí Jih,“ uvedl místostarosta Otakar Šimík.

Ani ne s poloviční částkou si musí vystačit v Moravské Ostravě a Přívozu. Centrální obvod má k dispozici rozpočet 536,6 milionu korun a poprvé se dostal přes hranici půl miliardy. Proinvestují 120 milionů.

„Mimo jiné plánujeme pokračovat v realizaci regenerace sídlišť Fifejdy II a Šalamounova a kompletně zrekonstruujeme bytový dům Sládkova 4,“ zmínila některé investice mluvčí radnice Jana Pondělíčková s tím, že připravovat se bude i památník válečných veteránů v parku Čs. letců a (alespoň projekčně) bytový dům na nároží ulic Kostelní a Biskupské.

VÍCE PENĚZ OBVODŮM

Poruba letos bude hospodařit se 482 miliony korun. Největší investice tam bude na první pohled nenápadná, ale podle radnice důležitá. „V areálu Nad Porubkou vyroste za 33 milionů korun zázemí pro pracovníky veřejně prospěšných prací, díky čemuž bude moci Poruba využívat mnohem více takových pracovníků,“ vysvětlil mluvčí Poruby Martin Otipka s tím, že třeba na opravy chodníků a cest půjde 36 milionů korun a dalších šest milionů přímo na rekonstrukci ulice Otakara Jeremiáše.

Zdroj: Miliardový kolotoč. Kolik peněz Ostrava utratí? Co nového město čeká? – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest