Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

V Bruselu budou Moravskoslezský kraj dále zastupovat Evžen Tošenovský z ODS a komunistka Kateřina Konečná. K eurovolbám přišlo více lidí než před pěti lety, přičemž jasně zvítězilo hnutí ANO. Současně však pokračoval pád ČSSD a zjevně posílily pravicové strany.

Zájem o volby do Evropského parlamentu byl v moravskoslezském regionu i letos nízký, hlasovala jen necelá čtvrtina voličů. Nicméně ve srovnání s posledními eurovolbami v roce 2014 se účast znatelně zvýšila, protože dorazilo o 82 tisíc lidí více než tehdy, což tentokrát znamenalo 23,76 procenta.

Zatímco před pěti lety dominovala sociální demokracie s více než 24 procenty, letos v kraji, který kdysi býval baštou ČSSD, nedostala ani pět procent.

Politolog: ČSSD chybí charismatická osobnost v čele

„Kampaň ČSSD byla nepřesvědčivá, nicméně odvahu straně nelze upřít. Protože dělat fotbalovou kampaň během mistrovství světa v hokeji odvážné nepochybně je,“ narážel politolog Michal Kuděla ze Slezské univerzity v Opavě na billboardy lídra ČSSD, který uděluje červenou kartu.

Eurovolby v kraji

ANO 26,06 %
ODS 12,47 %
SPD 11,14 %
Piráti 10,73 %
KSČM 9,73 %
KDU-ČSL 8,59 %
STAN + TOP 09 5,79 %
ČSSD 4,78 %
ANO, vytrollíme europarlament 1,85 %
HLAS 1,59 %

účast 23,76 %

Zdroj: ČSÚ, www.volby.cz

Dále Kuděla spatřuje příčiny debaklu sociální demokracie například v chybějícím originálním tématu, účasti ve vládě nebo v chybějící charismatické osobnosti v čele strany.

V uplynulém volebním období zastupovali moravskoslezský region v Bruselu občanský demokrat Evžen Tošenovský (63 let) a komunistka Kateřina Konečná (38 let). Oba ve volbách uspěli i nyní a pokračují. Třetím byl sociolog Jan Keller z kandidátky ČSSD, ten však už na pozici europoslance neaspiroval.

Tošenovského potěšila jak jeho obhajoba, tak i lepší výsledek celé strany, a to i v kraji. Podle něj pravici pomohlo, že se ANO vyprofilovalo jako jednoznačně levicová strana.

Tošenovský: V krajských volbách už nebudu kandidovat

Někdejší ostravský primátor a moravskoslezský hejtman řekl, že by rád pokračoval ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, což prý však není jisté. „Evropský parlament se po těchto volbách hodně změní. Od toho se budou odvíjet nominace do výborů,“ vysvětlil.

Na dotaz MF DNES, jestli ho dalších pět let v Bruselu neodradí od souběžné funkce krajského zastupitele, Tošenovský přiznal, že příští rok na podzim v krajských volbách už kandidovat nebude.

„Minule jsem se ještě nechal přesvědčit, ale příští rok už na kandidátce nebudu. Přejezdy mezi Bruselem a Ostravou jsou náročné a myslím, že je čas nechat prostor nové generaci občanských demokratů,“ řekl.

Konečná: ANO je všechno jiné, jen ne levicové

Kateřina Konečná má rozporuplné pocity. Na jedné straně ji těší, že ona sama uspěla, ale stranický výsledek byl velmi slabý. „Je to zklamání,“ přiznala.

Při zmínce o odebrání hlasů levicovým hnutím ANO protestovala. „Možná nám nějaké hlasy ANO vzalo, ale toto hnutí je všechno jiné, jen ne levicové,“ nesouhlasila.

I ona chce pokračovat ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. „Například musíme dokončit vyřešení problému dvojí kvality potravin,“ řekla.

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest