Strach z budoucnosti má řada obyvatel ostravského obvodu Stará Bělá od chvíle, kdy zjistili, že firma Sanato invest chce na polích mezi Junáckou a Plzeňskou ulicí postavit Retail Park Ostrava-Jih. Současně s volbami do parlamentu by se měli vyjádřit v místním referendu, zda se stavbou souhlasí.

„Rozhodně nesouhlasím,“ říká místní obyvatelka Jana Ženatá. „Vadí mi zábor další zemědělské půdy i to, že naproti rodinné zástavbě má vzniknout obchodní centrum, přitom v okolí všechno potřebné je. A taky haly pro lehký průmysl. Ale investorovi jde hlavně o ty obchody. Nám to výrazně zhorší životní prostředí,“ líčí žena.

Upozornila, že velký problém bude v Junácké ulici, kde je úzká silnice bez středového pruhu, vede kolem základní školy a má se stát jednou z hlavních přístupových komunikací k nové zástavbě.

„Doufám, že uchráníme alespoň Junáckou – silnice je tam úzká,“ potvrzuje starosta Staré Bělé Mojmír Krejčíček, který čeká, že se lidé vysloví proti stavbě.

„Bydlíme v klidné části města a máme hezký výhled na Beskydy. Nový Retail Park by nám to vzal. Přibude hluk, smog a další problémy. Pozemky, kde se má stavět, ale bohužel nepatří obci. Proto máme jen omezené možnosti, jak tomu zabránit,“ vysvětluje.

Většina pozemků patří potomkům sedláků

Ačkoli plánovaný Retail Park má v názvu Jih s odkazem na sousední ostravský obvod, má stát na katastru Staré Bělé. Malá část pozemků už patří investorovi, většina potomkům starobělských sedláků, kteří ji zatím pronajímají, a okrajová část společnosti Vítkovice, jejímž většinovým vlastníkem je Jan Světlík.

„Naše je jen malá plocha ve špici pozemku. Investor má o ni zájem. Kupní smlouva zatím uzavřená není, ale proti prodeji nejsme. Využití celé lokality je dáno územním plánem,“ popisuje mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Celá plocha je určená pro lehký průmysl. Obec se v minulosti marně pokoušela prosadit změnu. Pokud investorská firma vykoupí potřebné pozemky, musí o souhlas se stavbou žádat město. Investor si ale teprve ověřuje podmínky stavby.

„Zatím nebyla podána žádná žádost s dokumentací, na jejímž základě by bylo možné stavbu povolit či na pozemku stavět,“ informuje mluvčí města Gabriela Pokorná.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/stara-bela-nakup-centrum-referendum-plan-sanato-retail-park.A210927_629025_ostrava-zpravy_pjen

 

 

Zdroj: iDNES.cz

%d bloggers like this: