Operátoři záchranářů přijímali ve třech svátečních dnech větší počet tísňových hovorů.

“V průběhu Štědrého dne to bylo 350 událostí, 25. prosince dokonce 398 a na druhý svátek vánoční pak 396,” uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

“Záchranáři v době vánočních svátků ošetřovali celkem 1136 pacientů. Ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí jsme během Vánoc zaznamenali nárůst činnosti o více dvacet procent,” uvedl Humpl.

Jako v jiné dny převažovali z velké části starší pacienti s interními onemocněními. Jedním z důvodů je podle záchranářů každoročně několikadenní uzavření ordinací praktických lékařů, ale také skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben.

Při zhoršení zdravotního stavu pak tito pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně.

“Také zaznamenáváme řadu pacientů s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými stavy. Třiadvaceti pacientům lékaři již nemohli pomoci, protože zemřeli před příjezdem posádky,” uvedl Humpl.

Mezi obtížemi byl zřejmý nárůst (denně až okolo dvou desítek) nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také zraněné při úrazech – nejčastěji pádech, kterých bylo zhruba sto padesát.

Posádky vyjížděly během svátků také ke Covid pozitivním pacientům. Zasahovaly u nich jak specializované týmy, kterých je v MSK pro tento účel v činnosti pět, tak i posádky z běžného provozu.

“Množství těchto pacientů nebylo vyšší, než činí průměr několika posledních týdnů a denně jsme tak zasahovali u 30-40 nemocných s koronavirem. Za tři sváteční dny byl jejich počet celkově okolo sto deseti,” dodal Humpl.

Zdroj: Náročné svátky záchranářů. Stovky tísňových hovorů denně, 23 lidem už nebylo pomoci | Patriot Magazín

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: