Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Ostrava se připojuje ke kampani Opravme Česko.  V sobotu 8. června budou opraváři z webu www.opravarna.cz připraveni vdechnout rozbitým výrobkům nový život. Opravovat budou věci, které přinese veřejnost, ta se navíc může přiučit, jak se „to dělá“. Akce začíná ve 13 hodin ve Fajne dílně na Hlubině, kterou založilo město Ostrava v roce 2016 pro podobné účely. Inspirovalo se podobnými projekty v USA i Evropě.

Specialisté budou za rozumnou cenu zachraňovat mobilní telefony, počítače, tablety, notebooky, drobné a domácí elektro, jako jsou mixéry, toustovače, audio, staré vysavače a další věci, které odborné servisy už neopravují, ale lidé je mají rádi. Pro neopravitelné výrobky bude na místě sběrný box a budou odevzdány k odborné recyklaci společnosti Asekol.

Ostrava dlouhodobě bojuje proti zbytečnému odpadu. Ostravané každým rokem vytřídí větší množství papíru, skla, plastu i dalších surovin, a na tento způsob myšlení si již zvykli. Těch, co třídí pravidelně, je ve městě už 80 procent. V odpadovém hospodářství prosazujeme slogan „Pro Ostravu bez odpadu“ a „3ďte bez obav – vše bude využito“.  A nezůstáváme jen u sloganů, ale chystáme stále další kroky, aby na skládkách končilo co nejméně odpadu. Se společností OZO plánujeme otevřít RE-USE centrum, které umožní opakované použití předčasně odložených věcí do sběrných dvorů.  Zároveň se v tomto případě může jednat o výzvu pro kreativní lidi, aby použitým věcem dali nový účel a nábytek a další potřeby z domácnosti nemusely končit na skládce,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Novému využití odložených, ale stále použitelných věcí se věnuje společný projekt města Ostravy a společnosti OZO Ostrava. Plánované re-use centrum by mělo vzniknout v areálu OZO v Ostravě-Přívoze. Mělo by se jednat o prostor, ve kterém bude místo nejen pro odložení, ale i získání starších funkčních věcí. Součástí tohoto „skladu“ by měla být i dílna pro drobné opravy. OZO zde plánuje pořádat workshopy pro zájemce o renovaci či up-cyklaci ve spolupráci se subjekty, které se v malém už v Ostravě této činnosti věnují. Společnost s nimi začala spolupracovat už vloni, prozatím v rámci jednorázových akcí, například dni otevřených dveří, akci OZO v ZOO nebo je podpořila v rámci své tematické výzvy „Nový život starým věcem“.

„Opravme Česko“ je iniciativa, která vznikla pomoci silných partnerů z řad firem, statní správy, neziskových organizací, jednotlivců i nadnárodních organizací. Bojuje proti nešvaru, že se výrobky krátce po uplynutí záruční doby rozbijí a často nejdou opravit. Opravářů a servisů stále ubývá a spotřebitelé jsou proto nuceni koupit nový výrobek. Ten starý pak končí zbytečně na skládce.

Více na www.opravmecesko.cz.

Fajna dílna má aktuálně 197 zapsaných uživatelů a 8 začínajících podnikatelů. Za rok 2018 uspořádala 106 workshopů s 4 303 účastníky. K dispozici je v ní pět dílen a komunitní zahrada.

Zdroj: Nevyhazujeme, opravujeme! — Čeština

Pin It on Pinterest