Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Rodiny s dětmi budou mít opět možnost navštívit oblíbený ostravský areál Miniuni se zmenšeninami významných staveb. Rozhodli o tom zastupitelé města, když schválili dotaci ve výši 900 tisíc korun na přestěhování světa miniatur z Černé louky do nového areálu. Má vzniknout hned vedle Slezskoostravského hradu.

„Miniuni nastěhujeme do prostoru u zadního vstupu do hradu. Kolem vede cyklostezka podél řeky Lučiny,“ přiblížil budoucí adresu miniatur jednatel městské společnosti Černá louka Jan Šumbera

Areál se zmenšenými modely pařížské Eiffelovy věže a tří desítek dalších známých světových dominant, ale také s funkčními modely vláčků, lodí i s letištěm, přilákal jen loni téměř 31 tisíc návštěvníků. Už od poloviny loňského listopadu je ale zavřený a jeho osud byl dosud nejistý.

Miniatury musí totiž stejně jako sousední tramvajová smyčka zmizet do konce letošního roku. Ostravská univerzita tam bude stavět dvě budovy, které se stanou zázemím pro umění a design i sport a zdraví. A město zaplatí podzemní garáže.

„Obálky s nabídkami firem na stavbu celého komplexu včetně garáží otevřeme začátkem listopadu. Stavět chceme začít příští rok, jakmile to umožní počasí,“ potvrdil mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Radní města dlouho zvažovali, zda Miniuni zrušit, či přestěhovat. „Řada miniatur je v tak špatném stavu, že jejich oprava bude nemožná či velmi nákladná,“ vysvětlovali.

Sedm divů světa už lidé neuvidí

Atrakce podle nich neprodělávala jen proto, že nikdo neinvestoval do oprav starých ani nákupu nových modelů, výroba jednoho přitom stojí od 300 tisíc do milionu korun.

Teď je ale rozhodnuto. Miniuni nezanikne. „Nový areál se bude rozkládat na ploše jednoho hektaru, bude tedy o něco menší než ten původní. Přestěhujeme 18 modelů, z toho asi 12 až 15 chceme stihnout zrekonstruovat a připravit na otevření nové expozice. To bychom rádi zvládli nejpozději do června příštího roku,“ nastínil Jan Šumbera.

Netají, že ostatní modely museli zlikvidovat. Návštěvníci nového areálu tak už neuvidí například Eiffelovu věž či sedm divů světa, mezi které patří egyptské pyramidy nebo maják na ostrově Faru.

„Některé by se nám tam nevešly, ale většina byla v tak špatném technickém stavu, že se nedaly rozebrat, repasovat a přestěhovat,“ dodal Šumbera.

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest