Bělský les je nejenže největší udržovaná přírodní lokalita v Ostravě přístupná lidem, ale také je nejfrekventovanější. V krásném počasí tam mnohdy táhnou celé průvody. Les je nyní blízko novému monumentu.

S nápadem vybudovat u koliby na pomezí Výškovic a Staré Bělé jakousi vstupní bránu, monument, pod kterým se budou moci lidé snadno potkávat a jenž zároveň podtrhne význam lesa, přišel organizátor tamního běžeckého závodu Starobělských Lurd Rostislav Bažanowski.

„Chtěl bych ji zrealizovat v podobném ztvárnění, jaké je nedaleká křížová cesta, tedy krásný, leč decentní a jednoduchý tvar v podobě v podobě zjednodušeně řečeno tří sloupků. Aby na křížovou cestu navazovala,“ popsal Deníku své záměry Bažanowski.

Nahoře na bráně o šířce i výšce několika metrů by se měl vyjímat nápis Bělský les, na jedné ze stojek by si pak přál velmi decentní vyhloubený kulatý prostor pro logo Starobělských Lurd a malý nápis I pomalý běh je lepší než žádný, což je motto závodu.

„Nic víc,“ nastínil plán zakládající se na tom, že mezi lidmi vybere dost peněz. Bránu by totiž chtěl postavit z veřejné sbírky lidí, kteří to v Bělském lese mají rádi.

Zatím nemá vyhraněné místo, kde by brána měla stát, počítá s ní někde na krátkém úseku v délce několika málo desítek metrů mezi „plachtou“ a kolibou. Právě tudy však prochází hranice dvou městských částí – Výškovic, kde by brána stála pravděpodobněji, a Staré Bělé.

Zdroj: Oblíbený Bělský les v Ostravě by mohl mít vstupní bránu, takto má vypadat – Moravskoslezský deník

%d bloggers like this: