Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Do XIII. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje se oproti minulému roku přihlásil téměř dvojnásobek staveb. Speciální Cenu laické veřejnosti převzala ve čtvrtek 13. června v Kompresorovně Landek Parku místostarostka Hana Tichánková za Revitalizaci fotbalového areálu Klegova v Ostravě.

Kromě ocenění v šesti kategoriích byla udělena také prestižní cena Grand Prix, cena laické veřejnosti, zvláštní cena za záchranu historické památky a Cena hejtmana Moravskoslezského kraje.

Vyhlašovateli soutěže, která se každoročně koná pod záštitou hejtmana kraje Ivo Vondráka a letos také pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Obec architektů a Moravskoslezský kraj. V letošním roce se v soutěži utkalo jednapadesát přihlášených staveb, v šesti kategoriích. Slavnostního galavečera se zúčastnilo přes 200 významných osobností a hostů ze světa stavebnictví a architektury.

„Je neobyčejně povzbuzující sledovat, kolik zajímavých staveb v našem kraji rok od roku vzniká. Osobně mě velice těší proměna Knurrova domu ve Fulneku. Tento palác s historií sahající až do 18. století si rekonstrukci rozhodně zasloužil. Cena hejtmana je tak ohodnocením nejen samotných stavebních úprav, ale také zodpovědnému přístupu ke kulturní památce,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Hlavní cenu GRAND PRIX získala rekonstrukce vodního díla Šance, která vyhrála také v kategorii Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské. Projektantem a zhotovitelem této vítězné stavby je  AQUATIS a.s., investorem státní podnik Povodí Odry. Cenu si na podiu převzal zástupce ŘD pro region Ostrava Martin Polášek.

Tato unikátní stavba je výjimečná nejen svým rozsahem, ale i významem, neboť zvyšuje ochranu přehrady při mimořádných situacích, kdy je schopna zachytit a odvézt i desetitisíciletou vodu. Byla tedy vybrána pro její užitkovost, počin, který ovlivní celý Moravskoslezský kraj,“ vysvětlil předseda hodnotící komise Milan Balabán důvody k udělení Grand Prix.

Také v dalších kategoriích byly oceňovány stavby, které odbornou porotu zaujaly nejen svým osobitým pojetím, ale také svým přínosem pro další rozvoj měst a obcí, lepší bydlení či modernizaci nejrůznějších lokalit.

Zdroj: Ocenění Stavba roku MSK získalo také fotbalové hřiště Klegova — Čeština

Pin It on Pinterest