Moravskoslezský kraj chce další vakcíny proti covidu-19, které do regionu míří, využít přednostně pro očkování druhé dávky vakcíny.

Kvůli sníženým dodávkám musí ale očkovací místa část nově objednaných přesouvat na později. Očkování první dávkou se ale v regionu zcela nezastaví, řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Ve Zlínském kraji se přidělené termíny pro očkování první dávkou pro seniory nad 80 let zatím neruší. Olomoucký kraj termíny pro očkování první dávkou omezí.

“Zatím nemusíme zastavovat první dávku očkování. Očkujeme souběžně jak druhou dávku, tak první dávku u seniorů starších 80 let a průběžně také primární zdravotní péči. Bohužel se nevyhneme posunutí termínů u zájemců registrovaných v rezervačním systému,” řekl ČTK hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Birklenová připomněla, že minulý týden kraj obdržel 5850 dávek, které by se měly proočkovat v tomto týdnu. “Jelikož jsme obdrželi méně vakcín, než jsme očekávali, zvládáme postupně všechny dávky využít,” uvedla. Vakcíny z minulého týdne se využijí nejen pro aplikaci druhých dávek, ale část z nich pro nově objednané seniory.

Kraj čeká na dalších 7020 dávek. “Je nutné zachovat systém revakcinace po 21 až 28 dnech od první várky, proto se další vakcíny, které budeme mít k dispozici, budou využívat hlavně pro druhé dávky,” řekla mluvčí. I z této dodávky vakcín by část měla zůstat pro první očkování seniorů.

Do kraje přijde asi o 30 procent méně vakcín, než čekal. “Aby se zachoval nutný proces vakcinace, je nutné vakcíny využívat pro druhé dávky už naočkovaných osob. Například od 4. ledna bylo během dvou týdnů aplikováno přes 9300 prvních dávek, které by se v těchto dnech měly začít postupně revakcinovat,” doplnila mluvčí.

Podle Birklenové budou registrace do Centrálního rezervačního systému pokračovat. “Jen bude s ohledem na sníženou dodávku vakcín a nutnost revakcinace méně termínů, a to odhadem v příštích dvou týdnech. Na tuto situaci jsme se nepřipravovali, vakcíny jsme si neodkládali, dle pokynů ministerstva jsme je využívali, aby bylo proočkováno co nejvíce obyvatel,” řekla Birklenová. Hejtman dnes uvedl, že první dávku očkování v regionu dostalo 22.351 lidí, druhou 1830. Z toho bylo 7705 seniorů nad 80 let.

Koordinátorka očkování v Olomouckém kraji Jarmila Kohoutová dnes ČTK řekla, že očkování první dávkou v kraji zatím omezí. “Druhou dávkou nyní přeočkujeme ty, které potřebujeme,” uvedla Kohoutová. Zůstanou-li po propočtu aktuálních zásob volné vakcíny, dostanou první dávku příští týden další zaregistrovaní senioři. “Nebudou to ale velké počty,” dodala.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v kraji od úterního večera očkováno 14.365 lidí, z toho 888 dostalo druhou dávku. Kraj měl v úterý zásobu 6695 dávek vakcíny.

Zlínský kraj zatím neruší přidělené termíny na očkování seniorů nad 80 let. “To se může změnit. K dnešnímu dni platí, že nerušíme již přidělené termíny očkování,” řekla dnes ČTK Adéla Čuříková z odboru kanceláře hejtmana. Do kraje v úterý dorazily další vakcíny. “Podle plánu jsme měli obdržet 975 lahviček s vakcínou Comirnaty společnosti Pfizer, včera (v úterý) bylo do Zlínského kraje dodáno jen 585 lahviček,” řekla Čuříková s tím, že čekají i 700 dávek od Moderny. “Tato zásilka má dorazit v úterý 2. února,” dodala. K očkování je v kraji registrovaných 9804 seniorů nad 80.

V kraji bylo do úterý podle údajů ministerstva zdravotnictví podáno 9705 dávek vakcíny proti covidu, z toho v 9231 případech šlo o první dávku, druhou dávku dostalo do úterý 474 lidí. Přes 2000 očkovaných bylo starších 80 let.

Zdroj: Očkování první dávkou se v Moravskoslezském kraji zatím nezastaví | Patriot Magazín

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: