Místostarostka městského obvodu Ostrava-Jih Hana Tichánková, která má na starosti investice, vztahy s veřejností a participativní rozpočet obvodu, odpovídala v pondělí 24. května od 11 hodin jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídat na dotazy čtenářů.

DOTAZ: Dobrý den, chci se zeptat proč někdo stěhuje nepřizpůsobivé lidí zrovna na Dubinu?Jsou to obchodníci s chudobou nebo to je magistrát města Ostravy v čele s vedoucím inkluze primátorem Macurou? Děkuji. Zahraj.
ODPOVĚĎ: Dobrý den milí čtenáři Moravskoslezského deníku. Přeji Vám krásný den a děkuji za Vaše dotazy. A hned na úvod k velice dikutovanému tématu. Bytový fond v místní části Dubina je převážně v soukromých rukou. Tito vlastníci zde pronajímají byty osobám, kterým vzniká nárok na dávky státní sociální podpory , neboť tak mají zajištěn jistý a bezproblémový výběr nájemného. Pokud se zde nacházejí byty ve správě obvodu, vždy velice dbáme na to, aby byly pronajaty běžným obyvatelům našeho města. Pokud se snad vyskytnou nějaké negativní projevy ze strany nájemníků, jsou neprodleně řešeny našim odborem bytového hospodářství ve spolupráci s městskou policií. Domy rovněž vybavujeme bezpečnostním kamerovým systémem. Nejen já, ale i celé vedení radnice, si přeje a dělá vše pro to, aby se v každé části lidem bydlelo příjemně.
DOTAZ: Dobrý den, pokud přihlásím svůj nápad do participativního rozpočtu Náš Jih a získá potřebný počet hlasů, kdy opravdu vznikne? Předem děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: Dle platných zásad našeho participativního rozpočtu vznikne vítězný projekt do 18 měsíců. Snažíme se ale, aby tomu bylo co nejdříve, tak aby přihlašovatel i hlasující viděli výsledky své práce co nejdříve. Samozřejmě se nám bohužel stane, že realizace termínu se ze zcela objektivních příčin prodlouží. Vždy je to z důvodů okolnosti , které jsme nemohli předvídat. Věřte, že i pro mě je nejkrásnějším bodem celého procesu předání hotového nápadu přihlašovateli. Zatím se nám nikdy nestalo, že bychom vítězný projekt nedokončili. I letos můžete přihlašovat své nápady do konce června. Je na ně opět vyčleněno 10 miliónu korun. Se vším Vám pomůže koordinátorka participativního rozpočtu. Těším se na Vaše nápady.
DOTAZ: Náměstí v Hrabůvce před obchoďákem na Horní ulici se mi líbí čím dál víc. Plánuje se tam konání nějakých akcí, např. jako byla vloni Retrománie? Jana Vašková
ODPOVĚĎ: Jsem velice ráda, že Vám nový prostor líbí. Byl zkolaudován v lednu 2020 a naší myšlenkou bylo uspořádat zde každý měsíc akci, která by toto místo oživila. Bohužel, přišla omezení v důsledku koronavirové pandemie a naše nápady jsme mohli realizovat jen ve velice omezeném rozsahu. Pomalu se náš život vrací k normálu a s tím oživíme i všechny naše spící projekty. Každých 14 dní už začaly probíhat trhy Slezský rynek. Od srpna máme v plánu dobročinnou akci Linkou na drink a promítání letního kina Bratří Čadíků. Pevně věříme, že proběhnou rovněž kouzelné Vánoční trhy. Máme v zásobě řadu atraktivních nápadů, ale musíme se přizpůsobit situaci.
DOTAZ: Zdravím. Jak prosím vidíte jako místostarostka pro investice obvodu další úpravy veřejného prostoru? Respektive co dalšího je v plánu? Bude se stavět krytý bazén v Zábřehu nma bývalém fotbalovém hřišti? Nebo nové bytové domy? J. Forman
ODPOVĚĎ: Určitě budou probíhat úpravy veřejného prostoru neustále. Jediná omezení vyplývají z financí, jinak nápadů , jak vylepšit a zmodernizovat celý Jih mám spoustu. Co mohu slíbit určitě , že proběhne rekonstrukce předprostoru před Kotvou a navážeme , tak na městem již zreralizované úpravy zastávek a přilehlé silnice. Vše proběhne v příštím roce. Chystáme projektovou dokumentaci na předprostor před Poliklinikou. Ve spolupráci s magistrátem i revitalizaci zeleně navazující bezprostředně na toto místo. Letos bude dokončena rekonstrukce ul. dr. Lukášové a tím, v budoucnu vznikne nádherný revitalizovaný veřejný prostor. Ve spolupráci s kanceláři městského architekta MAPPA, hledáme architektonickou studii na rekonstrukci předprostoru před kostelem sv. Ducha v Zábřehu. A mnoho dalšího.
DOTAZ: Paní místostarostko, kdy budou dokončeny práce kolem rybníků ve Výškovicích? Bude to volně přístupno veřejnosti? A muselo skutečně padnout tolik krásných stromů?
ODPOVĚĎ: Práce kolem rybníků ve Výškovicích budou dokončeny na podzim. Samozřejmě místo bude volně přístupné veřejnosti, celá akce probíhá s myšlenkou vytvořit nové rekreační místo pro naše obyvatele. Vím, že kácení stromů je velice citlivá záležitost a vždy k ní přistupujeme s maximální opatrností. Pro opravu hráze a vytvoření nových chodníků to ovšem bylo nezbytné. Můžete se těšit na nové přístupové cesty, posezení i dětské hřiště. Rybník není chovný , ale místní rybáři již projevili zájem pečovat o něj. Čeká nás nové krásné místo na Jihu.
DOTAZ: Dobrý den, je prosím v plánu výstavba nějakých parkovacích domů na Jihu? Vím, že problém s parkováním je všude, ale právě proto je třeba to řešit tak, aby se nemuselo kácet a podobně.
ODPOVĚĎ: Parkovací domy jsou velice finančně náročné, a my sami jako obvod si je nemůže dovolit stavět. Musíme se dohodnout na spolufinancování s jinými institucemi, a to je vždy náročné. Samozřejmě víme , že parkování v některých částech Jihu je víc než problematické. V našich možnostech je budovat menší parkoviště, tak abychom jejich počet průběžně navyšovali. Teď se například chystá výstavba parkoviště na ul. Jičínské pro zhruba 100 aut. Zásah do zeleně je téměř vždy nutný. Jiné místa nemáme k dispozici a i výstavba parkovacího domu by jistě znamenala kácení stromů i zmenšení zelených ploch. Otázkou také zůstává zájem obyvatel o parkování v těchto domech. Naše zkušenost s parkovacími domy, které již provozujeme je , že ne vždy se nám daří jejich kapacita naplnit.
DOTAZ: Dobrý den. V poslední době se musí všude šetřit. Budou peníze na akce, které jste dříve slíbili? Nebo se muselo škrtat? Opraví se ten hnusný chodník před Kotvou, když už jsou tam upraveny zastávky a cesta? Přeji, ať se daří. Helena Š.
ODPOVĚĎ: Předporostor před Kotvou je nachystán k realizaci a proběhne v příštím roce. Celý projekt je již připraven delší dobu , čekali jsme jen na dokončení rekonstrukce zastávek a silnice, kterou realizoval magistrát města. Finanční prostředky na výstavbu připravených projektů máme. I když došlo k mírnému poklesu našich příjmů , zatím se toto nijak neprojeví v našich plánech. Věřím, že tomu, tak bude i do budoucna a naše ekonomika se rychle vrátí po všech omezeních do normálu.
DOTAZ: Žiji v obvodu a četla jsem o projektu Náš Jih, kam mohou lidé posílat nápady, co by měl úřad nechat udělat. Také nějaké mám, ale zajímá mě, kolik už toho bylo uděláno, co skutečně vzniklo. VK
ODPOVĚĎ: V letošním roce probíhá již 6. ročník participativního projektu. Začínali jsme s částkou 5 miliónů korun a v současné době již dáváme k dispozici částku 10 miliónů korun. Co se za ní postaví, či jaká akce realizuje je na obyvatelích našeho obvodu. Za uplynulé roky vzniklo již 72 projektů v celkové částce přes 30 miliónů korun na na vítězných návrzích z loňského roku se usilovně pracuje. Příští měšíc bude hotova rekonstrukce pramene v Korýtku. Nejúspěšnějším projektem, který získal nejvíce hlasů je rekonstrukce kašny Zdraví před poliklinikou, nejoblíbenějším pak beachvolejbalové hřiště u ZŠ A. Kučery. Radost našim obyvatelům dělá i několik nových dětských hřišť a sportovišť. Úžasný je například nový sáňkovací kopec v blízkosti školy Kosmonautů. Tam se letos děti díky krásné zimě vydováděly do syta. Každý nápad , je skvělý a já i můj tým se nesmírně těšíme na letošní návrhy. Nápady našich obyvatel jsou inspirací i pro nás politiky ve vedení radnice. Můžu slíbit, že i neúspěšné projekty nezapadnou a zůstanou v zásobníků nápadů k realizaci.
Děkuji za všechny otázky a těším se na další společné povídání. V případě dotazů mě můžete kontaktovat na e-mailu hana.tichankova@ovajih.cz Nasledanou.

Zdroj: ON-LINE rozhovor s místostarostkou Ostravy-Jihu Hanou Tichánkovou

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: