V Česku v den státního svátku 28. října 2020 začal platit zákaz nočního vycházení. Výjimky se vztahují například na cesty do zaměstnání, výkon povolání, venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště. Podívejte se v naší fotogalerii, jak vypadalo dodržování nařízení v centru severomoravské metropole první den. Fotograf Deníku zachytil atmosféru v ulicích Ostravy krátce po 21. hodině.

Výjimky z nočního zákazu vycházení se týkají jen na cesty do práce či k lékaři, ochrany zdraví či majetku a výkonu povolání. Venčit psy lze jen do půl kilometru od domu. Lidé budou muset případně prokázat, proč z domova vyrazili. Doklad bude možné předložit i zpětně.

Obchody, které i přes současné zákazy mohou fungovat, mohou otevřít v 05:00 a zavřít musí ve 20:00. V neděli si lidé nenakoupí, ale dál mohou využívat nákup jídla z okének restaurací. Zákaz prodeje se netýká lékáren či čerpacích stanic, obchodů na nádražích či letištích či prodejen ve zdravotnických zařízeních.

Nová opatření se dotkla i květinářství, ve kterých budou moci v jeden čas nakupovat maximálně dva zákazníci. Na farmářských trzích bude možné prodávat jen potraviny, a to výhradně tuzemského původu, ale ne občerstvení. Nutné bude dodržet vzdálenosti mezi stánky, na 400 metrech čtverečních nesmí být víc než 20 lidí.

Úřady, instituce i soukromé podniky by měly poslat své pracovníky na takzvaný home office, pokud je to možné. Lidé by tak měli víc pracovat z domova.

Zdroj: PODÍVEJTE SE: Ostrava a zákaz vycházení. Takto vypadal první večer – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: