Ostrava hledá odborný tým, který vytvoří urbanistický návrh okolí Hlavního nádraží. ​Město už vyhlásilo veřejnou zakázku na zpracovatele návrhu.

Odborný tým by měli tvořit architekti a dopravní specialisté. Zájemci mohou své nabídky podávat do konce ledna. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. Výběrová komise bude zohledňovat nejen kvalitu navrženého řešení, ale i kvalifikaci lidí pro odborný tým nebo navrženou cenu.

Hlavní nádraží Ostrava je důležitým dopravním uzlem a zároveň jednou z nejvýznamnějších vstupních bran do města. Jeho současný vzhled je ale neodpovídající, uvedla mluvčí. Město Ostrava v minulosti pracovalo s několika variantami řešení prostoru před nádražím. Poslední úvahy pracovaly s umístěním muzea dopravy a přesunem tramvajové smyčky. Z ekonomických i provozních důvodů nakonec ale město od tohoto záměru ustoupilo.

„Řešení Hlavního nádraží je tak trochu evergreen, nicméně to, na co jednotlivé návrhy a jejich zpracovatelé vždy narazili, bylo řešení tramvajové dopravy v území, bezbariérovost a smysluplné přestupní vazby. Pro současné zadání jsme využili veškeré získané zkušenosti a informace s cílem zajistit jeho realizovatelnost,“ uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Město chce, aby bylo nádraží vnímáno jako jeden z hlavních přestupních terminálů města, který bude součástí moderního veřejného prostoru. Zároveň se počítá i s místem pro případné muzeum dopravy. Projekt města by měl navazovat na připravovanou rekonstrukci železničního uzlu, která zahrnuje mimo jiné kompletní rekonstrukci kolejiště a přístupy k nástupištím. Po výstavbě vysokorychlostní trati do Ostravy navíc Hlavní nádraží bude jednou z klíčových zastávek.

„Město se po sérii jednání s představiteli Správy železnic dohodlo na variantě přístupu k nástupištím podchodem, které představují nejefektivnější propojení vlakových nástupišť, nástupišť pro MHD a plánovaného podzemního parkoviště. V tomto kontextu je potřeba zrekonstruovat i přednádraží, včetně dominantního zastřešení, které komplexně není předmětem stavby Správy železnic. Součástí řešení budou také pěší a cyklistické vazby na okolí,“ uvedla Pokorná. Město proto hledá zkušený projekční tým v čele s architektem urbanistou. Rada o výběru dodavatele urbanistického návrhu rozhodne v únoru.

Zdroj: Ostrava chce změnit okolí Hlavního nádraží. Stane se důstojným vstupem do města? | Patriot Magazín

%d bloggers like this: