Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Tramvaje v Ostravě by měly jezdit v budoucnu rychleji než dosud. Dopravní podnik Ostrava (DPO) vypsal soutěže na projektanty, kteří připraví zrychlení celkem čtyř úseků.

Jak upozornil server Zdopravy.cz DPO na nich dosud jezdí maximální rychlostí 65 kilometrů v hodině, nově po nich chce jezdit až osmdesátkou. Jde o rychlost, kterou mohou jezdit nově zakoupené tramvaje od společnosti Stadler. Vyplývá to z informací zveřejněných na profilu zadavatele.

Podle mluvčí DPO Karolíny Ryckové je aktuálně nejvyšší rychlost na tramvajových tratích vedených po pozemní komunikaci 50 km/h, na tratích na samostatném tělese 60 km/h.

„Na návěsti lze místně rychlost ještě zvýšit. V našem případě máme v současné době na vybraných úsecích povolenou rychlost až na 65 km/h. Dále je omezena rychlost jízdy přes výhybky a křižovatky na 10 až 20 km/h, kde opatření na zvýšení rychlosti také připravujeme,“ dodala Rycková.

Podle ní byly vhodné úseky na zvýšení rychlosti na 70 až 80 km/h vybrány s ohledem na dostatečnou délku úseků mezi zastávkami, dopravní situaci i okolní zástavbu. „U výhybek, kde rozhoduje zejména geometrické uspořádání, máme záměr v prvních dvou lokalitách zvýšit rychlost na 30 až 40 km/h,“ dodala Rycková.

Stavební úpravy by měly probíhat od letošního roku až do roku 2022. Odhadované náklady jsou 130 milionů korun, většinu nákladů by měla pokrýt dotace z Operačního programu Doprava.

DPO současně vypsal zakázku na projekt rekonstrukce tramvajové trati mezi křižovatkami s ulicí Martinovská a s ulicí 17. listopadu. Na této trati má dojít ke zvýšení rychlosti na 60 km/h.

„Pro tento úsek je připravován záměr modernizace tratě, který sleduje cíle zvýšení kvality dopravní cesty se snížením účinků hluku a vibrací z provozu a zvýšením estetické hodnoty trati. I s ohledem na uvedené podmínky výběrů úseků pro zvýšení rychlosti se zde nepočítá se zvýšením rychlosti nad 60 km/h,“ dodala Rycková.

Jaké tratě chce DPO zrychlit?
Zastávka Důl Zárubek – kolejová křižovatka před vjezdem do Terminálu Hranečník
Otevřený tramvajový svršek za zastávkou Nová Ves vodárna – tramvajová zastávka Zahrádky
Tramvajová zastávka Dolní Vítkovice – tramvajová zastávka Kolonie Jeremenko
Tramvajová zastávka Josefa Kotase – tramvajová zastávka Václava Jiříkovského

Zdroj: Ostrava chystá zrychlení tramvajových tratí až na 80 kilometrů v hodině – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest