Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Mnoho obyvatel nejlidnatějšího ostravského obvodu spatřuje v omezení pohybu nejen opatření proti šíření nákazy, ale také k zajištění klidu. Obavy z koronaviru asi na určité lokality platí lépe, než nedoplatkové zóny, strážníci či sociálka.

Kolem ubytoven Soiva či Hlubina, na jejichž klientelu si slušní sousedé obyčejně stěžují, je vylidněno.

„Paradoxní, že kvůli viru, ale tak by to mělo být,“ zaznívá od lidí, kterým jindy vadí hluk houfujících se skupinek a nepořádek okolo nich. Jedna taková je u ubytovny Čujkovova, alespoň že v rouškách.

„Já jsem je hnala! V jedné části parku jich posedávalo pět, v další sedm. S plechovkami a cigaretami v rukou, ani se nechránili,“ líčí zdravotní sestřička Lenka venčící psa na Náměstí Gen. Svobody. Obsazené lavičky jsou také u supermarketu v ulici A. Gavlase; jen způsobně po dvojicích, jako ve školních lavicích.

Kavárnička s cukrárnou v této části Dubiny má otevřeno, nabízí na šestnáct druhů sladkostí. „Ale nejvíce se prodává víno,“ prozrazuje obsluha. Ulicemi i na Jihu ostatně křižují auta rozvážející potraviny nebo hotová jídla. Obyvatelka vily u Bělského Lesa platí za plotem bezkontaktně za dodávku velkého balení sushi.

Bája a Vítek si na vycházku do zdejšího lesoparku berou tentokrát i průmyslové respirátory Dräger. „Nejvíce jsme tam potkali běžců,“ popisují u restaurace Dakota ve východní části Bělského Lesa. Na jeho západním konci zase dvě školou povinné slečny dovádějí při tvorbě „selfíček“, před mobilem skáčou v rouškách.

Běžnému dni nejvíce podobný pohyb obyvatelstva je poté u Kotvy. Však tomu též odpovídá složení hlídky strážníků, chodí ve čtyřech. Fronty s rozestupy se stojí před poštami i lékárnami po celém Jihu, dovnitř pouštějí převážně po jednom. Mladík nakupující na Dubině věří v lepší poměry, pořizuje totiž velikonoční karabáč…

„Za dopoledne jen pětadvacet pánů a sedmnáct dam. To je málo!“ konstatuje Drahomíra dohlížející na provoz veřejných záchodků v podchodu u Venuše. Toto bezplatné zařízení zůstává otevřené, ale platí tu omezený vstup i příkaz dodržovat hygienu. Obvod naopak pro jistotu nechává uzavřený hřbitov i tržnici v Zábřehu.

K TÉMATU

Co dělá obvod?

Hlavně se podle starosty Martina Bednáře shánějí povinné roušky, díky nim mohou nadále fungovat sociální služby i úřad. Dezinfekci ve spolupráci s radnicí Jihu (dodává suroviny) dělají na zábřežské chemické průmyslovce. „Máme telefonní linku 736 166 126, kam mohou lidé denně podávat podněty k zajištění potřeb osamělých seniorů. S jejich zajišťováním nám pomáhá ADRA,“ říká starosta. Jih, jak upozorňuje, hledá i další cesty jak pomoci obyvatelům – k nim patří posunutí plateb nájemného a pachtovného nájemníkům v obecních nebytových prostorách o čtvrt roku. „Co bude dále, to se uvidí. Držím se hesla: Společně tvoříme Jih!“ dodává Bednář s poděkováním všem dodržujícím preventivní opatření a také těm v „první linii“ pomáhajícím ostatním.

Zdroj: PODÍVEJTE SE: Ostrava-Jih: Většina problémových je zalezlá, shlukují se méně! – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest