Čeští olympionici v Koreji budou mít každý den chutný český chléb, který přímo na místě bude péct majitel rodinného pekařství Karel Rendl ze Sušice. O voňavou pochoutku nebudou ochuzení ani návštěvníci ostravského Olympijského festivalu. Olympijský chléb budou moci ochutnat a dokonce si jej koupit domů.

Šéfové Českého olympijského výboru si uvědomují, že o úspěchu či neúspěchu rozhoduje každý detail. Jedním z nich může být i chuť domova. A proto budou mít čeští sportovci v Koreji každé ráno v olympijské vesnici olympijský chléb Karel. Autorem myšlenky jsou vodní slalomář Vavřinec Hradílek a předseda olympijského výboru Jiří Kejval.

„Deset let, co jezdím po závodech, mi vždycky české pečivo hodně chybí. A myslím, že to tak cítí všichni sportovci,“ je přesvědčen Vavřinec Hradílek. V minulosti jezdil do Sušice na závody a tam se seznámil s místním pekařem Karlem Rendlem, který provozuje rodinnou pekárnu a navázal na prvorepublikovou tradici svého dědečka, který byl rovněž pekařem. Chutný a voňavý chléb jej doslova okouzlil. Domluvil se s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem, který zajistil, aby Karel Rendl mohl se svými pomocníky postavit pekárnu v Českém olympijském domě v Koreji. Rendl během noci napeče kvalitní chléb a ráno jej budou mít čeští sportovci na stole. Každý den napečeme přibližně 80 bochníků,” popisuje Karel Rendl, jemuž budou v Koreji pomáhat další dva pekaři, včetně jeho syna, který zastupuje už šestou pekařskou generace Rendlů. Část chleba odebere i Slovenský dům.

Recept chleba není tajný ani tajemný. „Proč bychom měli vymýšlet něco extra? Držíme se tradice. Prostě pečeme dobrý a poctivý chléb z kvalitních surovin,” zdůraznil Karel Rendl, jehož jméno chléb nese. „Ale je to shoda náhod, tohle jméno jsme vybrali podle chleba, který pekla moje máma doma,” připomenul Vavřinec Hradílek

O chléb vycházející ze stejné receptury a kvásku nebudou ochuzeni ani fanoušci, kteří vyrazí na Olympijský festival do Ostravy. Odnesou si celý bochník označený olympijskou symbolikou anebo ochutnají chléb krájený s pěti druhy pomazánek.

Pin It on Pinterest