Když si Marian Lipták domlouval na předposlední lednový týden v klubu Atlantik besedu, neočekával, že se vyprodá ještě v první půlce měsíce.

Máme je ve městech okolo sebe, skoro polovina lidí v nich bydlí, ale málokdo o nich ví něco více. Je to exotické téma o běžné součásti našeho života,“ vysvětloval si sedmadvacetiletý nadšenec zájem veřejnosti o přednášku s názvem Historie sídlišť a panelových domů v Ostravě.

Za svůj rodný dům (pomineme-li zábřežskou nemocnici) označil panelák typu G57 ve Volgogradské ulici. „Byl to první hromadně stavěný v Ostravě, většinou pětipatrový, vždy bez výtahu a se zapuštěnými lodžiemi. G v označení odkazuje na místo vzniku Gottwaldov a číslice na letopočet 1957,“ upřesnil.

Co znamená zkratka V-OS u věžáku v Moravské Ostravě, kam se později přestěhoval, dosud Lipták přesně nezjistil.

„Domnívám se, že to bude Výškový OStravský,“ řekl s tím, že výškové domy o dvanácti a více patrech byly pro toto město typické. Prý jich zde postavili nejvíce v republice.

„Ostrava je královnou věžových domů. Má jich více než Praha či třeba Hradec Králové. Máme tady pět základních typů, ty se dále větví,“ pokračoval s tím, že specifikem moravskoslezské metropole bylo i budování panelových domů na poddolovaném území. Jejich konstrukci přizpůsobovali tomu, že pod zemí zůstala po havířích vydobytá patra starých šachet…

Atypickou výstavbu Lipták našel například u malosériových domů v okolí Stadické ulice v Hrabůvce, ale také na sídlišti Šalamouna v podobě polyfunkčního domu (svého nejoblíbenějšího paneláku). „Je z panelů OP 1.13, z nichž je postavena většina sídliště Bělský Les a část Dubiny,“ upřesnil.

Naopak vývojově nejmladší dům objevil na VII. obvodě v Porubě. „V roce 1988 tam dokončili prototyp OP 1.31, kam se chodili lidé dívat na vzorně vybavené bydlení blízké budoucnosti. Masivnější výstavbě nejmladšího typu učinil konec rok nato pád socialismu,“ líčil nadšenec živící se jako dělník.

Lipták též tvrdil, že Ostrava je specifická „městy ve městě“, hlavně sídlišti Poruba a Jih, která velikostí konkurují i některým krajským městům.

„Jsou plná života, což jinde není až tak obvyklé, třeba v Porubě si opravdu připadám jako v samostatném městě,“ doplnil obdivovatel provozující i webový portál panelaky.info.

Zdroj: Ostravany láká panelákové téma. Stavěly se všude, ty v Ostravě jsou specifické – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest