Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Šanci na normální život dostalo po přestěhování z ubytoven do obecních bytů přes 200 lidí včetně dětí díky pilotnímu projektu sociálního bydlení v Ostravě. Z úterní konference, kde odborníci hodnotili závěrečné výsledky tříletého projektu, ale vyplynulo, že ne všichni svou šanci využili.

Například radnici ostravského obvodu Jihu dluží část lidí, kterým město nabídlo pomoc, téměř půl milionu korun.

„Mnozí už museli byty opustit. Další dělají takové problémy, že brzy budou muset zřejmě také odejít,“ nastínil místostarosta obvodu pro sociální oblast Jan Dohnal.

Názory na úspěšnost projektu po třech letech od jeho startu a smysluplnost pokračování se výrazně liší. Zatímco magistrát jako hlavní organizátor je spokojený a město dokonce získalo cenu v evropské soutěži, Jih už se do nového projektu zapojit odmítl a další obvody dají k dispozici mnohem menší počet bytů.

V roce 2016 se do projektu zapojilo šest obvodů, které vyčlenily 99 sociálních a tři krizové byty. Nejvíce jich nabídl právě Jih – 59.

„Pro řadu rodin znamenalo přestěhování z ubytovny do opraveného obecního bytu s nízkým nájmem velký posun k lepšímu. Cítí se bezpečněji, zlepšilo se jim zdraví, byty si udrželi,“ líčí koordinátor projektu Zdeněk Živčák ze sociálního odboru města.

„Projekt je úspěšný. Obecní byt si udrželo asi 80 procent lidí. Nikdo nepočítal s tím, že to zvládnou všichni,“ dodal i náměstek primátora pro sociální věci Zbyněk Pražák.

Nájem se ze sociálního změní na běžný

Lidé, kteří se i díky pomoci sociálního pracovníka dokázali začlenit, zůstávají v přidělených bytech. Ale zatímco na začátku platili snížené nájemné, cílem je, aby po čase jejich byt přešel z režimu sociálního zpět do režimu obecního nájmu.

„Pilotní projekt skončil. Jih nepokračuje, proto od 1. října, kdy odstartoval nový tříletý projekt, už žádný z jeho 59 bytů není v sociálním režimu. Nám jich tak zůstalo jen 23, ale máme příslib od dalších obvodů, že příští rok vyčlení pro tyto účely 35 bytů, o rok později dalších 35, v tom bude i deset bytů od firmy Residomo,“ řekl Živčák.

Radnice Slezské Ostravy či Radvanic a Bartovic přislíbily pár bytů, ale s podmínkou, že nájemníky si vyberou samy ze svých obyvatel. Jih a některé jiné obvody svěří byty raději neziskovým organizacím, které pak s nájemníky pracují i jinak.

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest