V minulých dnech a týdnech se v médiích objevilo hned několik zpráv z okolí ostravského Bělského lesa. A nešlo o žádné pohodové čtení. Střelba, pobodání, vzpomínalo se i na rok starou vraždu, kterou nyní uzavřel Krajský soud v Ostravě.

Deník se v rozmezí několika posledních dnů opakovaně vydal do této lokality vymezenou Bělským lesem, zastávkou Hotel Bělský les a ubytovnou – Hotelovým domem Areál poblíž Plzeňské ulice. Situaci jsme mapovali za bílého dne, večer i v noci. Naposledy z pátku na sobotu.

Chtěli jsme zjistit, zda jde skutečně o tak nebezpečné místo, jak se na první pohled může zdát.

Za dne
Během dopoledne a odpoledne jsme nezaznamenali nic mimořádného. Samotný Bělský les, jenž se v posledních letech stal vyhledávaným relaxačním místem pro děti a dospělé, nabídl příjemnou procházku.

Klid panoval i v okolí nedalekého hotelového domu, na který si místní v minulosti stěžovali. Objekt v nedávné době prošel výraznými úpravami, má nová okna i fasádu a svým vzhledem připomíná klasický věžový dům po revitalizaci.


Zdejší radnici se minulý rok na podzim podařilo ubytovnu zařadit do takzvané bezdoplatkové zóny. To lze udělat v místech, kde se mimo jiné: „narušuje veřejný pořádek a jde o oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“.

Znamená to, že noví žadatelé již nezískají doplatek na bydlení. Na hodnocení, jak se loňské opatření projevilo, je však podle úředníků ještě brzy. Zejména s ohledem na to, že nájemníci ubytovaní před vyhlášením bezdoplatkové zóny příspěvek nadále pobírají.

Po setmění
V pátek v noci jsme se do oblasti vydali znovu. Doprovod nám dělala hlídka městské policie. Řešit nemusela žádný incident ani narušení pořádku.

„Hodně se to tu změnilo. Tak před pěti lety jsme na ubytovnu jezdili velmi často. Různé potyčky, nechyběly ani nože. Postupně se to zklidňovalo. Vedení hotelového domu si dává pozor, koho ubytovává. A pokud jsou s někým opakované problémy, jde nekompromisně pryč. K výraznému zlepšení došlo od loňského roku, jestli to souvisí s bezdoplatkovou zónou, nedokážu posoudit. Dnes ale v hotelovém domě prakticky nezasahujeme. Problémy už nejsou ani s hospodou před ubytovnou, která změnila majitele,“ uvedl jeden ze strážníků, podle kterého pomohlo i zrušení nepříliš vzdálené ubytovny na náměstí SNP. „Tam byly velké potíže. Nájemníci často chodili i sem,“ dodal.

Bezdomovci
Na co lidé poukazují nejvíce, jsou bezdomovci na zastávce Hotel Bělský les, kteří polehávají na lavičkách. „Toho člověka dostaneme ze zastávky, on se však jen přesune o kus dál a později se vrátí. Často k této oblasti mají vztah a nechtějí být jinde,“ dodal další ochránce pořádku.

Co se týká incidentů z nedávné doby, které se odehrály v okolí zastávky – střelba z plynové pistole a útok nožem, o kterých média informovala – jde podle strážníků o ojedinělé případy. „Kdysi tady byly velké problémy, takže pokud se teď něco stane a dá se to do souvislosti s dřívějšími událostmi, může to vypadat všelijak,“ uvedl strážník.

V lese
Prošli jsme i samotným Bělským lesem, kde se za tropické noci pohybovalo poměrně velké množství lidí. Další se bavili v altáncích, z nichž dva slouží i jako veřejná ohniště. „Nesetkali jsme se s tím, že by někdo lámal stromy na oheň. Sbírají spadlé větve, je to v pohodě. Setkávají se tu známí, dělají se tu i rodinné oslavy. Ne každý má zahradu nebo chalupu,“ prohlásil jeden z našich průvodců.

Zdroj: Ostravský Bělský les a jeho okolí: mají se lidé bát? Takto to zde vypadá dnes

%d bloggers like this: