Ačkoli radnice platí každý rok statisíce až miliony za údržbu zeleně včetně podzimního úklidu spadaného listí, v Ostravě-Jihu se letos rozhodli udělat výjimku. Na třech místech obvodu zůstanou po celou zimu hromady spadaného listí, aby v nich mohli přespat ježci.

„Dokonale zastřižené trávníky zahrad i pokosená zeleň a odklizené zbytky listí či dřevin z veřejných prostor totiž neposkytují ježkům dostatek potravy ani úkrytů,“ říká mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

S nápadem na pelíšky ze spadaného listí, kde by se mohli ježci uložit k zimnímu spánku, přišla zastupitelka Jihu Pavlína Nováčková.

„Ve třech příhodných lokalitách jsou díky ní umístěné tabulky s informací, že jde o vybraná místa pro zachování přirozených podmínek k přezimování ježků. Jde o sad Družby v Hulvácké ulici, svah pod bývalou nemocnicí v Pavlovově ulici a pás dřevin mezi ulicemi Oráčová a Místecká,“ líčí mluvčí obvodu.

„Listí sfoukáváme z hlavních cest kvůli bezpečnosti návštěvníků, aby neuklouzli, ale v lese zůstává. Zetlelé pak slouží i jako zdroj živin stromům,“ říká Nováková.„Je to dobrý nápad. Mohou se jím inspirovat majitelé zahrad a nechat někde v závětří hromady listí přikryté větvemi. Na jaře z toho budou mít navíc skvělé hnojivo,“ míní Šárka Nováková, mluvčí ostravské zoo, která se v posledních letech cíleně věnuje podpoře biodiverzity.

Pin It on Pinterest