Ve dnech 3. – 28. září 2021 rozezní moravskoslezské kostely již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Největší mezinárodní přehlídku duchovní a staré hudby zahájí v ostravské Katedrále Božského Spasitele Rossiniho slavnostní mše v podání Národního orchestru Polského rozhlasu.

Svatováclavský hudební festival nabídne celkem 31 neopakovatelných koncertů, z nichž 15 se bude konat v Ostravě. Mezi nejvíce očekávané patří Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila. Těšit se na něj můžeme 15. září, tedy přesně 1100 let od smrti této světice a babičky sv. Václava. Vysoce očekávanou hudební událost pak představuje například závěrečný koncert, věnovaný jedinečnému oratoriu Potopa Camilla Saint – Saënse. Ten proběhne pod taktovkou francouzského dirigenta Philippa Bernolda. Nevšední pohlazení po duši slibují rovněž barokní projekty v čele s ansámbly Collegium 1704, Collegium Marianum, Ensemble Inégal a dalšími.

Komorní řadu obohatí recitál věhlasného pianisty Federica Colliho, Bennewitzovo kvarteto s klavíristou Martinem Kasíkem, či Motiecius & Kiminius – akordeonista spolu s virtuosem na litevský birbyne, což je u nás neznámý dechový nástroj.

V rámci bohatého programu se představí také některé méně tradiční projekty, jako Bigbandová elektronika Cotatcha Orchestra, která je nominována na hudební cenu Anděl. Jihočeská filharmonie uvede koncertní verzi známé Balady pro banditu a silnou atmosféru slibuje vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus.

Na notu Svatováclavského hudebního festivalu se můžete naladit už nyní, a to díky SHF YouTube kanálu, nabitému koncertními záznamy.

Důležitým partnerem festivalu je také Statutární město Ostrava.

Zdroj: Ostravu znovu čeká mimořádný kulturní zážitek

%d bloggers like this: