Paneláky hrůzy na Dubině. Problémové sousedy se lidé bojí jmenovatPočmárané výtahy a stěny s odérem pisoárů, hlasitá muzika hrající ve dvě hodiny ráno, podivná individua na chodbách a ve sklepích, zmlácený domovník…

Není divu, že radnici Jihu dochází trpělivost s děním v domech v ulici V. Košaře č. 4 a 5 na Dubině!

Úředníci přiznávají, že značná anonymita zde chrání jen problémové sousedy, ale ne ty slušné. Málokdo se totiž ozve a ukáže na konkrétního původce znečišťování, hluku či vpouštění cizích osob do vchodů. Komentovat nic veřejně nehodlají ani oba domovníci.Vždyť jeden se teprve nyní vrací po nemocenské do práce. „Přímo v domě na něj zaútočil mladík ve věku čtyřiadvaceti pětadvaceti let a způsobil mu poranění. Domovník ho chtěl vykázat ze společných prostor,“ popisuje jeden z úředníků z Jihu, obeznámený se situací v panelácích.Útočníka, jenž byl zřejmě pod vlivem alkoholu či drog, policie zná. „Měla jeho identitu, jelikož ho z domu ještě dříve vyvedli strážníci. Patrně tam přespával poté, co mu některý z nájemníků půjčil klíče. Samozřejmě zjišťujeme, kdo,“ líčí pracovník obvodu, jemuž domy č. 4 a 5 patří.

Do všech 118 obsazených (z celkem 120) bytů se proto vypravují na kontrolu zástupci úřadu, samozřejmě v doprovodu strážníků a nečekaně. „Zbývá prověřit jen osmadvacet, kde nám zatím nikdo neotevřel,“ říkají s tím, že akce předčila očekávání. V negativním slova smyslu…Čtyřka se ukázala jako horší, problémových domácností zde mají šest. V pětce jen dvě. „Nejde však o takzvaně sociálně vyloučené rodiny. Mnohdy se nevhodně chovají jejich známí nebo kamarádi jejich dětí. Zdržují se ve společných prostorách, které i poškozují,“ uvádí úředníci.Těm nájemníci za zavřenými dveřmi sice naznačují, jak to v domě chodí, ale identifikovat viníky jmenovitě se nedaří.

Mimo jiné proto, že každé patro má vlastní uzamčenou chodbičku před byty a lidé tudíž vlastně neví, ke komu kdo jde. Slušní obyvatelé si stěžují, že chybí kamery!

Pin It on Pinterest