Prosinec, leden i únor bývají měsíce, kdy tento svět opouští nejvíce lidských bytostí. A právě teď, v souvislosti s čínskou nákazou, mají lidé, obstarávající poslední věci člověka, skutečně napilno.

Frýdecko-místecká nemocnice má kapacitu boxů na těla vytíženou skoro na maximum. „Ale nedá se to přičítat jen počtu úmrtí s covidem či na covid!“ říká její mluvčí Jana Březinová. A vypočítává další faktory: vánoční svátky, karantény příbuzných (a oddalování zařizování pohřbů), vytíženost pohřebních služeb (ty řeší i domácí úmrtí) a nařízení omezující pohřby(a k tomu se přidávající ztížené i mnohdy zdlouhavé komunikace mezi pozůstalými).

Krematorium jede nonstop

Ostravské krematorium má největší spalovací možnosti v Česku a už skoro čtvrt roku jede nonstop. „Štědrý den, Boží hod, Štěpán či silvestr a Nový rok nevyjímaje,“ konstatuje ředitel Ivo Furmančík s tím, že dovozy nebožtíků rostou až o šedesát procent. Také on ale říká, že jen polovina z toho jsou „covid-úmrtí“.

Dlouhodobý průměr v ostravském krematoriu – spádovém pro celý Moravskoslezský kraj – činí 950 zpopelnění měsíčně. „V listopadu to ovšem bylo 1570, v prosinci 1576 zesnulých,“ upřesňuje ředitel. K personálu proto od podzimu přibírá kolegu navíc, jenž má zatím za úkol zejména manipulace s dováženými rakvemi.

Od podzimu též mají pro tři spalovací pece v komplexu ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě kromě běžné kapacity na ukládání těl na výpomoc „samostatné chladicí zařízení“ pro dalších pětačtyřicet nebožtíků. „Minulý týden jsme přistavilii jeden chladírenský návěs a počátkem tohoto týdne druhý,“ podotýká Ivo Furmančík.

Krematorium Ostrava nestíhá zpopelňovat zemřelé.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Kraj žádá o pomoc

Moravskoslezský kraj v úterý 5. ledna hlásí Ústřednímu krizovému štábu do Prahy „nepříznivou situaci v oblasti pohřebnictví“ a žádá o její řešení. „Vyzýváme s ohledem na situaci v krematoriu v Ostravě ke koordinaci rozvozu těl zesnulých po území ČR a zapojení méně vytížených krematorií,“ dodává mluvčí Nikola Birklenová.

Zdroj: Pohřební sféra na Ostravsku jede na plno. V zimě se umírá více a je tu i covid – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest

%d bloggers like this: