Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

S účinností od 1. ledna 2020 platí povinné čipování psů. V případě, že pes nebude řádně označen mikročipem, hrozí ve správním řízení uložení pokuty až do výše 20 tisíc korun. Na psa bude  pohlíženo, jako by neměl platné povinné očkování proti vzteklině. Chovatelů psů ví, že očkování proti vzteklině je povinné. Tuto povinnost zadává veterinární zákon. Schválena novela tohoto zákona říká, že s účinností od 1. ledna roku 2020 bude na každého nenačipovaného psa nahlíženo jako na psa nenaočkovaného proti vzteklině, a to i v případě, když má tento pes v očkovacím průkaze záznam o provedeném očkování proti vzteklině.

Chovatelů psů ví, že očkování proti vzteklině je povinné. Tuto povinnost zadává veterinární zákon. Schválena novela tohoto zákona říká, že s účinností od 1. ledna roku 2020 bude na každého nenačipovaného psa nahlíženo jako na psa nenaočkovaného proti vzteklině, a to i v případě, když má tento pes v očkovacím průkaze záznam o provedeném očkování proti vzteklině.

Jinými slovy, od tohoto data nebude očkování proti vzteklině u neočipovaných psů úředně platné, což může činit chovatelům zvířat problémy v případě poranění člověka jejich psem. Každý chovatel, který přijde se svým neočipovaným psem na očkování proti vzteklině v roce 2020 a dále, bude vyzván, ale nechat svého psa očipovat.

Čipování je jednorázový úkon, s minimálním rizikem poškození zdraví psa. Čip velikosti rýžového zrna je umístěn v aplikační jehle. Ta se vbodne psovi pod kůži a čip se z jehly vytlačí do podkožního prostoru. Tam čip setrvá po celý život psa. Čip lze přečíst pomocí čtečky, kterou dnes disponuje téměř každý veterinární lékař či útulek. Psa lze zaregistrovat do databáze čipovaných psů. V případě ztráty psa jej pak může nálezce pomocí čipu identifikovat a díky databázi nalézt jeho majitele. Na novelu upozorňuje také Městská policie Ostrava – více na:

http://mpostrava.cz/770-povinne-cipovani-psu-s-ucinnosti-od-1-ledna-2020

Zdroj: Povinné čipování psů — Čeština

Pin It on Pinterest