V Ostravě se na pódiu sejde Petr Němec, Andonis Civopulos, Dagmar Glatzová, skupina Speciál a další.

Věra Špinarová, zpěvačka s jedinečným a nezaměnitelným hlasem, odešla 26. března minulého roku do hudebního nebe. Bylo jí pětašedesát. Rodačka z Pohořelic u Brna se v dětství přestěhovala do Ostravy. A stala se jistým symbolem moravskoslezské metropole, na kterou nikdy nedala dopustit…

Skvělá interpretka po sobě zanechala celou řadu krásných písní, například Meteor lásky, Volej, volej, Music box, Bílá Jawa 250, Raketou na Mars nebo Měj mě rád a mnoho dalších. Jejím největším hitem se stala melodie z filmu Tenkrát na Západě s českým textem Zbyška Malého, tedy píseň Jednoho dne se vrátíš. Hudbu k ní napsal slavný italský skladatel i dirigent Ennio Morricone.

Na Věru Špinarovou nezapomínají ani její přátelé z hudební branže, kteří k ní měli velmi blízko. Patří k nim i členové ostravské skupiny Speciál. „Kapela vznikla na přelomu let 1982 a 1983, v době, kdy se Věra Špinarová rozešla s Ivem Pavlíkem, který byl kapelníkem hudební formace Ivo Pavlík orchestr (IPO) od roku 1975. V ní se postupně vystřídalo několik hudebníků a konečnou sestavu Speciálu tvořili nakonec Karel Koláska, Jiří Bořuta, Pavel Králíček a později i zpěvák Petr Němec, s nimž skupina ještě hudebně přitvrdila, a vznikly písně jako Samuraj, Útěk, Štěstí není na prodej, Toulavá dívka a Kamion. Samozřejmě v sestavě nechyběla ani moje maličkost,“ uvedl kytarový mág, skladatel Andonis Civopulos.

A pokud jde o Věrku Špinarovou, hrála skupina Speciál převážně vlastní tvorbu, na níž se podíleli především Andonis Civopulos, Pavel Králíček, a i Věrka přispěla několika texty. „Sjezdili jsme tehdy celé Československo a východní Evropu,“ dodal Andonis Civopulos. Speciál natočil s Věrou Špinarovou tři elpíčka a také tři singly s Petrem Němcem. „Kapela Speciál se rozpadla v roce 1987, kdy přišel Vítězslav Vávra, jakožto budoucí Věrčin manžel. A v roce 2002 došlo k opětovné spolupráci skvělé zpěvačky se členy tohoto hudebního seskupení.

Ojedinělou výstavu Aniho papyru, který je krásnou ukázkou takzvané Egyptské knihy mrtvých, můžete v těchto dnech zhlédnout v ostravském Domě knihy Knihcentrum.
ČTĚTE TAKÉ:

Unikátní výstava v Ostravě: Aniho papyrus je k vidění v ostravském Knihcentru

„S Věrkou jsem se znal z Ostravy-Poruby téměř od dětství. Vždycky si ztěžovala mojí mamce, že jí dělám naschvály, no, byli jsme ještě děcka, ale Věru jsem měl moc rád. Spolu jsme si sice moc duetů nezazpívali, ale jezdili jako kapela na různé štace a člověk na to hezky vzpomíná. Bohužel, bez Věrky je smutno, což je mi hrozně líto,“ svěřil se Deníku zpěvák Petr Němec. Ten je samozřejmě více spjat se skupinou Flamingo a Marií Rottrovou, s níž nazpíval řadu písní. Ale na Věru nezapomíná, stejně jako kolegové ze Speciálu, s nimiž stále vystupuje.

„Rozhodli jsme se vzdát hold Věře Špinarové koncertem v ostravském klubu Parník 1. března od 19 hodin, na němž zazpívá některé její písničky zpěvačka Dagmar Glatzová spolu s kapelou Speciál,“ uzavřel naše setkání Andonis Civopulos.
Zdroj: Přátelé nezapomínají. Za týden vzdají hold Věře Špinarové v ostravském Parníku – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest