Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Hned na několika místech Ostravy se v poslední době objevily značky upozorňující na pravidlo zipu, tedy střídavého řazení. Jsou zejména v úsecích, kde je kvůli silničním opravám sveden provoz ze dvou pruhů do jednoho. Zipování přispívá k plynulé jízdě, musí se však dodržovat.

Přestože u nás pravidlo zipu platí téměř dvacet let, a za tu dobu se jasně ukázalo, že má své opodstatnění, mnozí řidiči ho nerespektují. Někteří z neznalosti, jiní vědomě. Ostravští motoristé patří v tomto ohledu k těm nejhorším.

„Více než patnáct let jsem řídila v Praze a již několik let jezdím takřka po celé České republice v rámci své práce. Když jsem se přestěhovala z Prahy do Ostravy, šok střídal šok a já jsem neutrousila tolik nadávek za celou dobu v Praze jako v Ostravě za jeden rok,“ uvedla Pavla Švejdová s tím, že nejde jen o zipování. „Tady nejenže neumí zipovat, ale oni se chovají na silnicích naprosto nepříčetně. Když se vrátím k tomu zipování, jsou schopni do vás nabourat jen proto, že se chcete před ně správně zařadit,“ dodala Švejdová.

O NERVY

Její slova potvrdil Jiří Svozil. „Někteří motoristé se při zipování chovají hrozně. Je to o nervy. Často mám problém vjet do průběžného pruhu. A ještě se tváří naštvaně, jako bych je chtěl předběhnout,“ posteskl si Svozil. Komplikace podle něj způsobují i příliš opatrní motoristé, kteří se do průběžného pruhu snaží zařadit zbytečně brzy.

„Řidiči by měli do místa, kde se dva pruhy sbíhají v jeden, přijíždět v obou pruzích. Až před místem zúžení by se měli řidiči zařadit do průběžného jízdního pruhu způsobem střídavým. Je tedy důležité užívat obou jízdních pruhů po celé jejich délce a až před samotným místem zúžení se obezřetně zařadit,“ uvedla Soňa Štětínská z moravskoslezské policie.

Za nerespektování zipu lze teoreticky uložit pokutu. A to nejen tomu, kdo neumožní vjezd do průběžného pruhu, ale i řidičům, kteří se začnou zařazovat příliš brzy. Kolik pokut bylo za špatné zipování rozdáno, policie neeviduje. „Statistika uložených pokut za tento přestupek pravidlo střídavého řazení není samostatně vedena, je zahrnuta v obecném ustanovení o jízdě v jízdních pruzích,“ vysvětlila Štětínská a dodala: „Policisté nejen v Ostravě, ale v celém Moravskoslezském kraji se nejen této problematice vskutku intenzivně věnují, a to každodenně v rámci výkonu služby a rovněž při nespočtu dopravních či preventivních akcí.“

JINDE TO JDE

Problémy s dodržováním pravidla zipu u nás potvrzují i zástupci Ústředního automotoklubu České republiky (ÚAMK).  „Ve srovnání se situací na západ od nás jsme na tom nehledě na dlouholetou povinnost používat systém zip i v České republice podstatně hůře. S problémy jako u nás nervozitou, nepouštěním těch druhých se setkáte v západní Evropě naprosto výjimečně,“ uvedl mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Zdroj: Pravidlo zipu: ostravští řidiči patří k nejhorším, neumí se řadit střídavě – Moravskoslezský deník

Pin It on Pinterest