Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Velmi sofistikovaným způsobem se podařilo nejmenovanému internetovému obchodu, který se zabývá prodejem potravin, prolomit systém elektronické evidence tržeb (EET). Na základě zásahu do pokladního systému pobočky e-shopu část inkasovaných tržeb nehlásily. O odhalení týkajícím se celkem dvou firem z Ostravska informovala ve středu policie. Jde o prvním takový případ v Česku.

Policie v případu obvinila pět lidí. Finanční správa zásah do pokladního systému ve dvou společnostech, které mají stejné vlastníky a disponují desítkami poboček na území celé ČR, odhalila pomocí kontrolních nákupů a následné důkladné kontroly.

Jde o první takový případ v Česku, daňový únik je prozatím vyčíslen na 14 milionů korun. Podle šéfa krajské hospodářské kriminálky Radima Wity se všichni obvinění k zásahu do systému EET pod tíhou důkazů přiznali a s vyšetřovateli spolupracují. Obvinění jsou stíháni na svobodě.

„Provozovatelé e-shopu si najali IT specialistu, který na základě jejich požadavku provedl na pokladním systému takové úpravy, že pak do systému elektronické evidence tržeb odcházela jen část příjmů a další část tržeb byla zatajena. Prokázali jsme zatajení tržeb v hodnotě 45 milionů, což mělo za následek krácení daně z příjmu a daně z přidané hodnoty ve výši 14 milionů korun,“ řekl Wita.

„Odhalení případu je jasným důkazem, že systém EET je velmi účinným nástrojem, který napomáhá v boji proti daňovým únikům,“ uvedl ředitel Finančního ředitelství pro Moravskoslezský kraj Bronislav Kadlubiec.

Jak doplnil kriminalista Martin Válek, obviněno je pět fyzických osob, jde o jednatele e-shopu či zástupce IT firmy, kterou si jednatelé obchodu najali za účelem technické úpravy pokladního systému. Podle policie i finanční správy šlo o velmi kvalifikovaný zásah, který vyžaduje vysoce odborné znalosti. Není tedy důvod ke zvýšení technického zabezpečení systému EET.

Zdroj: První prolomení EET

Pin It on Pinterest