Spojovatelka Úmob Ostrava-Jih: 599 444 444 info@ostrava-jih.info

Dopravní podnik Ostrava převzal ve středu poslední objednanou tramvaj od firmy Stadler se sídlem ve Švýcarsku a závody či projekčními kancelářemi v řadě zemí včetně Polska a Česka. Celá flotila čtyřiceti moderních středně kapacitních tramvají za více než miliardu korun je tak kompletní.

„V listopadu 2016 byly vyhlášeny výsledky výběrového řízení. První vůz za 27,2 milionu korun s číslem 1701 jsme od výrobce převzali před rokem a půl, ten už najel 110 tisíc kilometrů. Všechny tramvaje Stadler nOVA už najely po Ostravě téměř dva miliony kilometrů,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Ostrava (DPO) Daniel Morys.

Podotkl, že Ostrava má poprvé tramvaje vyrobené na míru. A švýcarský výrobce, jenž se poprvé prosadil na českém trhu, deklaruje, že čtyřiceti procenty se na vozech podíleli tuzemští dodavatelé. „Nejdůležitější ale je, že tramvaje jezdí bez poruch,“ dodal Morys.

Testování prototypů se přitom neobešlo bez potíží. Na několika místech nemohly vozy s jinou konstrukcí podvozku a větším rozsahem vychýlení kabiny projet, aniž by přišly k úhoně.

Podnik musel ve spolupráci s městem nechat upravit chodníky na dvou zastávkách či uzpůsobit otáčení na smyčce. Výrobce pak omezil vychylování.

Zpočátku také někteří řidiči odmítali s tramvajemi jezdit, dokud se nevyřeší problém se zpětnými zrcátky. Teď už si ale na nové vozy zvykli. „S tramvají se jezdí dobře. Upravila se řada věcí. Cítím se v ní nejbezpečněji,“ řekl jeden z řidičů.

Stadlery jsou klimatizované, nízkopodlažní, se zabudovaným kamerovým systémem i wi-fi, mají prvky, které chrání řidiče i chodce.

„Ve špičce obslouží pětinu tramvajových spojů, o víkendu dvě třetiny,“ řekl Morys s tím, že město bude mít brzy nejmladší tramvajový vozový park v zemi.

DPO totiž vysoutěžil dalších 40 vysokokapacitních tramvají za téměř dvě miliardy, které má do roku 2023 dodat plzeňská společnost Škoda Transportation. První se možná objeví ve zkušebním provozu už na konci příštího roku.

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest