Ředitelka Základní školy Františka Formana na sídlišti Dubina Ludmila Večerková má dva měsíce na nápravu chyb, které odhalila Česká školní inspekce (ČŠI). Navíc ji čeká soud za řízení auta pod vlivem alkoholu.

„Protokol o kontrole ve škole obsahuje 14 bodů zjištění, z toho v 11 bodech jde o porušení právních předpisů,“ sdělil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys s tím, že rozsah pochybení je velký a jejich charakter závažný.

Uvedl, že většina nedostatků se vztahuje k podmínkám a průběhu vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Na to inspektory anonymně upozornili i zaměstnanci školy. A také na jiné problémy včetně podezření z neoprávněného nakládání s penězi. Zpochybnili finanční zdroje, z nichž ředitelka vyplatila odstupné ženě, kterou propustila pro nadbytečnost.

„Soud v lednu rozhodl o neplatnosti výpovědi. Následně byl ženě pracovní poměr ukončen dohodou včetně finančního vypořádání. Zjištění o čerpání finančních prostředků je součástí oznámení o podezření na porušení rozpočtové kázně. Kontrolu v této věci koná vždy příslušný krajský úřad,“ řekl Andrys.

Podle něj inspektoři školu znovu navštíví, a pokud ředitelka neodstraní nedostatky, zváží ČŠI tvrdší postup včetně možnosti návrhu na odvolání. „Na základě výsledků inspekce ale může autonomně konat i zřizovatel školy,“ dodal Andrys.

Večerková: Věřím, že potrestaná nebudu

Škola patří obvodu Ostrava-Jih. Jeho mluvčí Gabriela Gödelová uvedla, že radnice situaci sleduje. „Na pokyn zřizovatele ve škole proběhl interní audit, který v hospodaření neshledal závažné pochybení. S inspekční zprávou a protokolem se seznamuje odbor školství. Běží šedesátidenní lhůta, kterou má ředitelka školy k zjednání nápravy. Dle našich informací tak činí,“ řekla Gödelová.

To potvrdila i Ludmila Večerková. „Přijali jsme opatření a vše už je nebo brzy bude v pořádku,“ říká.

V říjnu ji čeká soudní líčení kvůli řízení v opilosti. Podala odpor proti trestnímu příkazu, který ji uznal vinnou z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. „Věřím, že potrestaná nebudu. Doufám v podmíněný odklad,“ říká Večerková.

Autor: 

Zdroj: iDNES.cz

Pin It on Pinterest