V sobotu 17. února 2018 budou od 9.00 do 11.00 hodin všem zájemcům o prohlídku zpřístupněny všechny prostory obřadní síně radnice městského obvodu Ostrava-Jih.

„Vzhledem k velkému zájmu občanů jsme se rozhodli zpřístupnit obřadní síň veřejnosti a zájemcům ukázat všechny její rekonstruované prostory včetně těch, které obvykle nejsou během obřadu přístupné, tj. balkon i zázemí pro ceremoniáře. Symbolicky jsme zvolili den 34. výročí. Přesně tolik let již uběhlo od zahájení činnosti obřadní síně, v níž se první svatba konala 17. února 1984. Velice mne těší, že se manželé, kteří si zde jako první řekli své „ano“, přijdou rovněž podívat,“ uvedl starosta Martin Bednář, který bude po celou dobu přítomen a bude připraven „oddávat na zkoušku“ všechny, kteří přijdou vyzkoušet chůzi slavnostní uličkou.

Sváteční atmosféru doplní hudebníci, svatební koláčky a pro zájemce budou k dispozici informace k historii obřadní síně i průběhu rekonstrukce. Účast přislíbili také autor jednoho z uměleckých děl akademický sochař Evžen Scholler  a manželé Havrlantovi, kteří byli prvním oddaným párem 17. 2. 1984.

Informace k rekonstrukci obřadní síně

 Obřadní síň prošla od loňského roku rozsáhlou rekonstrukcí, během níž byla provedena výměna vstupních dveří, repase kamenné podlahy včetně položení nového koberce. Na pódium, do čela síně, byl umístěn stůl pro oddávající s bezbariérovým přístupem. Nového čalounění se dočkala i sedadla pro svatebčany a nové jsou rovněž dřevěné obklady stěn, včetně zrcadel. Rekonstrukce řešila také novou elektroinstalaci, osvětlení a návštěvníci jistě ocení pořízení chybějící klimatizace. Obřadní síň tak díky investici v celkové výši 8,6 milionu začne v jarních měsících o poznání příjemněji plnohodnotně sloužit svému účelu.

Zachována byla umělecká díla, zdobící vstupní halu i hlavní sál – Pieta akademického malíře Miroslava Pavlici z Hošťálkovic a umělecké dílo Vlasti strom v obřadní síni, které vytvořil akademický sochař Evžen Scholler z Vřesiny.

Obřadní síň poskytuje od svého vzniku v roce 1984 důstojné zázemí nejrůznějším slavnostním příležitostem, především svatbám a vítání občánků. V letech 2015-2016 si v jejích prostorách řeklo ano 294 párů a přivítalo téměř 600 nových občánků Jihu. Loni se kvůli rekonstrukci obřadní síně konaly svatby v prostorách komorního klubu. Slib věrnosti tam během roku 2017 složilo 169 párů.

Pin It on Pinterest